Ulaşım konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Güncel sorun kayıt dışı ve günübirlikçilerden aldıkları yüksek ücretler herkesin dilinde olan “Korsan akülü taksicilik”. Kullanıcıları üzerinde denetimler yoğunlaştırılabilir, trafikten men, ağır para cezası gibi önlemler alınabilir. Buna karşılık yeni düzenleme temelde bu taksiciliği ve başka keşmekeşi önlemeye çalışırken, toptancı yasaklamalarla günlük yaşamı kolaylaştıran hizmetlerin görülmesini de engelliyor.
Adalılar bu konuda ikiye falan bölünmedi. Bu kadar zamandır çile çektik, tartıştık, dövüştük, yazdık, çizdik, plan ürettik, dilekçe verdik, bekledik, bekledik, bekledik…. Artık iyi şeyleri hak ettik … Gerekirse aynı şeyleri sil baştan gene yaparız.  Ama artık bu yeni başlangıcın arkasında olalım sevgili Adalı dostlarım.
Adalar’ın daha yaşanabilir bir yer olması için Adalar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların önemli bir aşaması olacak olan bu uygulamadan umarız geri adım atılmaz.
Adalar’da bireysel akülü araç kullanımı yeniden düzenleniyor. UKOME’nin Haziran 2021’de aldığı karar 5 Ekim’den itibaren yürürlüğe giriyor. Peki bu noktaya nasıl geldik? İşte bireysel akülü araç kullanımının yaklaşık 20 yıllık geri planı…
Herkesin elektrikli araç dediği İETT’nin Prens Adaları’ndaki yolcu taşıma araçlarına ben Cici-Bici derim. Her şeyleri ile hoşuma gidiyorlar. Zaman zaman Kınalıada’da günlük yürüyüşümü kısıtlayıp araca biniyor, biraz da eğleniyorum. Evimi bulana kadar hoş vakit geçiriyorum. O kısacık sürede inanın tek sahnelik komedi izliyorum.
30 Mayıs Pazar günü Adalar Pandemi Danışma Kurulu koordinasyonunda düzenlediğimiz canlı yayının başlığıydı bu. 20’ye yakın Adalı’nın katılımı ile gerçekleşen yayın boyunca, en çok tekrarlanan mesaj “Yavaş Adalar” oldu. “Yavaşlamaya ihtiyacımız var, çünkü hep birlikte ölüyoruz.”
Adil Bali’nin kaleminden, bir yıllık emek ve güzel bir ekip çalışması ile İstanbul’un tarihsel vapur yolculuğunu, şehrin deniz ve vapurlarıyla bağını anlatan “Vapurlarıyla İstanbul” kitabı, yeni yılın ilk günlerinde İBB tarafından yayımlandı.
Bu yazıda Adalar’a işleyen vapurların kurumsal tarihinden çok, vapurlar çevresindeki sosyal yaşamdan söz edeceğiz. Genellikle gazete yazıları, röportajlar, anılar gibi güncel yaşamı yansıtan kaynaklara başvuracağız. Ele alacağımız dönem ise, öncesi ve sonrasına da zaman zaman uzanmamıza karşın esas olarak Akay dönemi olacak.
14 Şubat 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanan sohbete İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci-yazar Oral Çalışlar'ın yaptığı söyleşide Adalar’da ulaşımın geleceği izleyicilerin aktif katılımı ile tartışıldı.
14 Mart 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanacak halka açık sohbete Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş katılacak. Moderatörlüğünü Halim Bulutoğlu'nun yapacağı söyleşide Şehir Hatları'nın son iki yılı, Adalar'a deniz ulaşımının sorunları ve geleceği izleyicilerin katılımı ile tartışılacak.