Ulaşım konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Adil Bali’nin kaleminden, bir yıllık emek ve güzel bir ekip çalışması ile İstanbul’un tarihsel vapur yolculuğunu, şehrin deniz ve vapurlarıyla bağını anlatan “Vapurlarıyla İstanbul” kitabı, yeni yılın ilk günlerinde İBB tarafından yayımlandı.
Bu yazıda Adalar’a işleyen vapurların kurumsal tarihinden çok, vapurlar çevresindeki sosyal yaşamdan söz edeceğiz. Genellikle gazete yazıları, röportajlar, anılar gibi güncel yaşamı yansıtan kaynaklara başvuracağız. Ele alacağımız dönem ise, öncesi ve sonrasına da zaman zaman uzanmamıza karşın esas olarak Akay dönemi olacak.
14 Şubat 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanan sohbete İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci-yazar Oral Çalışlar'ın yaptığı söyleşide Adalar’da ulaşımın geleceği izleyicilerin aktif katılımı ile tartışıldı.
14 Mart 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanacak halka açık sohbete Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş katılacak. Moderatörlüğünü Halim Bulutoğlu'nun yapacağı söyleşide Şehir Hatları'nın son iki yılı, Adalar'a deniz ulaşımının sorunları ve geleceği izleyicilerin katılımı ile tartışılacak.
Adalar'da faytonların kaldırılmasının üzerinden 15 ay geçti. Faytonlar geri dönecek mi? Hazırlanmakta olan Hayvan Hakları yasası ne diyor? İki farklı görüş, iki farklı konuşmacı 4 Nisan 2021 Pazar 14:00'da Adalı Dergisi YouTube canlı yayınında...
Mavi Marmara ve Prens Tur yöneticileri Adalıların sorularını yanıtlıyor. Canlı yayın 11 Nisan 2021 Pazar 14:00'da Adalı Dergisi YouTube Kanalı'nda...
1 Temmuz Çarşamba günü Adalar Platformu tarafından stratejik tasarım danışmanı ve endüstri tasarımcısı Özlem Yalım, endüstri tasarımcısı Gökhan Karakuş ve ulaştırma plancısı Prof. Dr. Haluk Gerçek’in konuşmacı oldukları, Adalar’daki sivil toplumdan kişilerin de katıldıkları “Adalar'da Sürdürülebilir Ulaşım ve Kamusal Alan Projeleri” başlıklı bir webinar düzenlendi.
Adalar’da bir zamanlar eşeklerin yerini faytonlar alırken yaşananlara benzer bir süreç sonrasında, Ada içi ulaşım sorunu İBB’nin “Toplu taşıma için akülü araç” kararıyla çözüldü. Adalar’da “Fayton Dönemi” bitti, “Akülü Toplu Taşıma Dönemi” başladı.
“23 Temmuz tarihli UKOME toplantısıyla ‘Adalar’ın tüm yollarının yaya yolu olma kararının kaldırılması’, kültürel ve doğal dokusu ile korunması gereken nadide bir değeri yok edecek vahim bir karardır”
“Anlaşılan o ki, bu pilav daha çok su kaldıracak” diye bağlamıştık temmuz sayısında, “İmamoğlu’nun yasak ve tartışmaların gölgesinde kalan Adalar ziyaretinin arka planı” başlıklı yazımızı. Bu kaydı sürdürmeye ihtiyaç olduğu için, aynı konu üzerinden devam ediyoruz.