Turizm konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Adalar’ın ekonomisi büyük ölçüde yazlıkçılara ve turizme bağlı. %90 gibi bir oran versek yanlış olmaz. Gelecek yıllarda da farklı olmayacak. Turizm bu kadar baskın olunca, çalışanları da çarşısı da, gözünü “bu yıl turizm nasıl oldu, gelecek nasıl olacak” sorusuna kilitleniyor ister istemez. Aynı soru sayfiyeciler-yazlıkçıların durumu için de geçerli elbette.
Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve 28 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanunun, tam da Manavgat-Marmaris yangınlarıyla Türkiye’nin sarsıldığı günlerde yayınlanması, bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi.
31 Ocak 2021 Pazar 14:00'de Youtube kanalımızdan canlı yayınlanan sohbete turizm eski bakanlarından Bahattin Yücel ve Büyükada'lı turizm işletmecilerinden Osman Öztürk katıldı. Toplantının moderatörlüğünü Büyükada'dan turizmci Teoman Göral yaptı.
Geleceğin turizmi bahsinde değişmekte olan trendler konusunda tüm konuşmacılar, dijitalleşmeye vurgu yaptılar. Hem Türk ve de hem dünya gezginlerinin tatil satın almalarında artık online platformlar, toplam satışların %50’sinin üzerine çıkmıştı.
Belki yaşanan pandemi, Adalar’da kaliteye yönelik arayışları artırır. Çünkü düne kadar sürekli ve kontrolsüz akan kitleye gözünü dikmiş, ne olsa satarım havasında, kaliteye değil günlük kazanca bakan, günün ve yılın sonunu düşünmeyen işletmeler dönemi kapanır bu sayede.
Büyükada Aya Yorgi tepesi çevresindeki ormanlık alanda kepçe görüntüsü ve dökülen beton ayaklarla paylaşılan fotoğraflar, ekim ayı sonlarında çok konuşuldu ve tartışıldı. Fotoğrafların peşi sürüldü ve Büyükada’da Eko Turizm parkuru için seyir terasları ile Yüce Tepe TRT binasının yanına ASELSAN tarafından verici kule inşaatına başlandığı bilgisine ulaşıldı.
Otelimizi tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra 12 Haziran itibarı ile açıyoruz. Çok arayan soran olmasına rağmen biz acele etmeden iyi hazırlanmak istiyoruz ki, misafirlerimiz kendilerini gerçekten güvende hissedebilsin. Bu bizim ilk şartımız.
Adalar’da “normalleşme” hazırlıklarının yönetilmesi için İBB Turizm Platformu ile ilişki kuruldu ve 11-25 Mayıs tarihleri arasında İBB turizm Platformu tarafından biri hazırlık, diğer ikisi davetli işletme temsilcilerinden oluşan 3 ayrı toplantı düzenlendi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca nisanın son günlerinde C-19 salgınının Türkiye’de pik noktasına ulaştığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ekonomiden ve turizmden sorumlu bakanlar da halihazırdaki sıkı önlemlerin Ramazan Bayramı sonrası gevşetilebileceğini ve buna yönelik hazırlıklar yaptıklarını söylediler.
Adalar son yılların en sakin Ocak-Şubat-Mart günlerini yaşıyor dense yeridir. 2019’un aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Adalar’ı ve özellikle de Büyükada’yı günübirlik ziyaret eden yabancı sayısında bir azalma gözleniyor.