Tarih konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Toplumsal alt üst oluşlar, dünyanın her yerinde ve her anında, İşgal İstanbul’u ya da Büyük Ekim Devrimi örneklerinde görülen sıcak çatışmalar olmadan da yaşanmakta. Bu kırılmaların günlük yaşamımızın olağan akışında oluşturacağı altüst oluşlara karşı “Bu gidiş hayra alamet değil”, “Allah sonumuzu hayr’etsin” diye endişeleniyoruz,  birbirimizi uyarıyoruz, değişimi en az acıyla atlatmaya hazırlanıyoruz.
Yıllar öncesinin gazetelerinde Adalarla ilgili haberleri taramaya devam ediyoruz. 1935 Ekim’inde Adalar’da gündem nelerden oluşuyormuş? İzlemek ister misiniz? Bakalım o zaman…
1935 yılı Eylül ayındayız. Gazetelerdeki Adalar haberleri yangından vapur tarifelerine, hırsızlıklardan iskele düzenlemelerine çok geniş bir yelpaze çiziyor. Bu geniş yelpazede değişmeyen bir başlık hep gündemde:  Adaların Güzelleştirilmesi. Hadi buyurun bu çeşitliliğin keyfini çıkarın…
İyi yetişmiş yabancı dil bilen elemanlar aileleri ile beraber yurtdışına temelli gittiler, göç ettiler. Elde avuçta iyi eleman kalmadı. Yabancı ortaklar ayrıldı, ortak girişim şirketleri kapandı, finansman imkanları bitti artık, kalmadı. Ülkenin değişime ihtiyacı var.
1935 yılı Ağustos ayının gazetelerinden seçtiğimiz Adalar’la ilgili yazıları aşağıda derledik.
Yıllar öncesine giderek basında Adalar’la ilgili yazılanların izini sürmeye bu ay da devam ediyoruz. 1935 Temmuz’undan Bedri Rahmi’nin Büyükada betimlemeleri çoğumuza çok dikkat çekici gelecektir.
Kale Unesco Dünya Mirası listesinde. İçerde hazineler, tablolar heykeller ve dönemin tarihi eşyaları yok, bomboş ama Ortaçağdan günümüze korunmuş hala ayakta kalan en önemli mimari yapısı olarak duruyor.
“Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” bir zamanlar hemen her sahil kentinde şenliklerle kutlanırdı. Seyirciler “yağlı direkten bayrak kapma” ya da “ördek yakalama” ya çalışan yarışmacılara takılır, kürek ve yüzme yarışlarındaki arkadaşlarını bağırış çağırış destekler, bayram “resmi” olmaktan çok bir şenlik havasında geçerdi.
“Anneannem haç çıkararak namaz kılardı. Ki tehcir görmüştü... Duaları, bizim ‘Hayr Mer’e karıştırarak okurdu. İhlas Süresi’ni kendince, yarım yamalak okurken, ‘Peki sen bu söylediklerini anlıyor musun?’ diye sormuştum. ‘Benim anlamaklığım lüzum değil, Allah anlar. Eğrisi doğrusuna denk gelir, Allah’ın takdiri birdir’ demişti.
Yıllar öncesinin basınında Adalarla ilgili haberlerin izini sürmeye devam ediyoruz. 1935 yılının Haziran ayında Adalarla ilgili pek çok haber ve makalenin yayınlandığı görülüyor. Bunlar arasında ilginç bularak seçtiklerimizi aşağıda okuyacaksınız. Yıllar öncesinde de Adalar’ın yaşadığı hızlı değişimden söz eden yazılar öne çıkıyor. Nizamettin Nazif’in yazısının bugün de konuşulan konulara ne kadar yakın olduğuna siz de katılacak mısınız bakalım?