Sivil Toplum konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Son dönemde Büyükada, hukuk tarihine geçecek vakalarla anılıyor. Önce Büyükada Davası, şimdi de Büyükada İskele Tahliye Vakası.
Büyükada MAG grubunun üyelerinin sayısının daha da artırılması tüm bu faaliyetlerin gereğince yapılması için çok önemli görünüyor. Her yaştan, her fizik yapıdan adalıları Mahalle Afet Gönüllüleri eğitimlerine katılmaya davet ediyoruz.
Bu rapor, hataların tekrarlanmaması umuduyla yazılmıştır. Rapordaki bilgiler yangına yerinde müdahale eden mahalle afet gönüllüleri, orman gönüllüleri, ada sakinleri ile yetkililerin deneyim ve gözlemlerine, ayrıca bilim insanlarının önerilerine dayanmaktadır.
Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu’nun 27 Ağustos 2021’de yapılan Büyükada Rum Yetimhanesi toplantısında yaptığı konuşmanın tam metni.
Marmara Adalarında faaliyette bulunan dernekleri aynı çatı altında buluşturan Marmara Adalar Platformu, “Marmara Denizi’nde Çevresel Tehditler ve Deniz Kirliliği” başlıklı çevrimiçi bir çalıştay düzenledi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde örgütlenmeye devam ediyor. Bu bağlamda Adalar ilçesinde Kadın Meclisleri kuruldu ve Adalı kadınlarla çalışmalarına başladı.
Adalar’ın sivil toplum çalışmaları üzerine yazdığım bu kaçıncı yazım, hatırlamıyorum. Adalar Vakfı yönetimine girdiğim 2003 yılından bugüne kesintisiz yayınladığımız aylık Adalı dergisi bunun tanığı. Daha ilk sayıda, 2003 Temmuz’unda Adalar’daki sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek için girişimde bulunduğumuz haberi var. Bu girişim dergide “Adalı Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri ile 13 Temmuz tarihinde bir araya geldik. Bu buluşmadan koordinasyonu sağlayacak bir komite oluşumu çıktı.” spotuyla yayınlanmış.
İstanbul Gönüllüleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışarak Adalar İlçesinde Vetbüs hizmetinin gelmesini organize etti.
İstanbul Gönüllüleri, sandık güvenliği ile başlayan partiler ötesi bir gönüllü hareketinin İstanbul’a özel ve güzel bir deneyiminin adı. Grubun önde gelen isimlerinden Dilşat Arpacıoğlu, Adalı’nın sorularını yanıtladı.
İstanbul Gönüllülerinin İBB Veteriner İşleri Müdürlüğü işbirliği ve Adalar Belediyesi desteğiyle hayata geçirdiği VETBÜS, Adalar’da hizmet vermeye devam ediyor.