Sağlık konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Pandemi ile daha uzun süre yaşayacağımız düşünüldüğünde benzeri olmayan bu yapılanmanın öncelikle yerel yönetime kılavuz olması ve örnek alınarak ülke çapında yaygınlaştırılmasını temenni ediyoruz.
İnsan aşı olup olmayacağına ilişkin kararını, tam aşılanacağı zamanda değil, daha önce yaşadığı süreçte, yöneticilere ve bilime olan inançlarıyla şekillenen güven duygusunun etkisiyle daha önceden vermiş oluyor.
7 Mart 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanacak halka açık sohbete İBB Sağlık Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Önder Eryiğit katılacak. Moderatörlüğünü Büyükada'dan Prof. Dr. Benan Müsellim'in yapacağı söyleşide Adalar'daki sinek/sivrisinek sorunu ve çözümleri izleyicilerin katılımı ile tartışılacak.
21 Mart 2021 Pazar 14:00'de YouTube kanalımızdan canlı yayınlanacak halka açık sohbete Türk Toraks Derneği İkinci Başkanı Prof.Dr. Oya İtil katılacak. Moderatörlüğünü Prof.Dr. Benan Müsellim'in yapacağı söyleşide pandemide neredeyiz, nereye gidiyoruz, varyantlar ve aşılar gibi hepimizin merak ettiği konular izleyicilerin katılımı ile tartışılacak.
Yeni parti aşı geldi, riskli gruplar da aşılanmaya başlıyor ama geç kalmış olabilir miyiz?
İstanbul’da haftalık vaka sayısı 100 binde 801’e yükseldi. İngiltere, aldığı çok ciddi önlemler ve aşılamadaki başarısı ile vaka sayılarını çok azaltarak kontrollü açılmaya giderken biz arafta kalmaya devam ediyoruz.
Adalar’da, İstanbul’da, Türkiye’de vaka sayıları rekor üstüne rekor kırarken, sadece İstanbul’da Korona’ya bağlı ölüm sayıları 200’lerin üzerine çıkmışken tam kapanmaya gidiyoruz.
Bakalım biz de ülkecek bu “Bir şey olmaz aabi” tavrıyla ne kadar dayanırız.
Artık, pandeminin ülkemizde resmi olarak başladığı mart-nisan aylarından daha kötü durumdayız. Açıklanan sayıları boş verin, çünkü sağlık bakanı bunların doğru olmadığını zaten kabul etti.
19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başı, dünyada ve Türkiye’de verem milyonlarca insanı kırıp geçirdiği bir salgın hastalık dönemi olarak bilinir. Savaşlarla geçen, beslenme ve temizliğin büyük sorun olduğu o kıtlık yıllarında, savaşan neferler başta olmak üzere nüfusun önemli bölümü verem ve diğer hastalıkların pençesinde kalmış. 1924 yılında yeni cumhuriyetin nüfusu 13 milyon iken, 1 milyon insanın veremli olduğu biliniyor.