Prens Adaları konulu makaleler - Adalı Dergisi
İBB Şehir Planlama Müdürlüğünün sunmuş olduğu iş akışı ve takvime göre, şu aşamada Adalar İlçesi KANİP çalışmaları sürecinde hazırlanmakta olan “plan strateji belgesini” hedefleyen Planlama Temaları Çalışması yapılmaktadır. Bu plan çalışmasının en önemli aşamasında olduğumuzu düşünüyoruz.
Açıldık açılacağız derken, Haziran’ın başından sonra tüm ülkeyle birlikte Adalar da sonuna kadar açıldı. Ülkede pandemi yeniden tırmanışa geçti. Sıcaklar basacak, salgın etkisini yitirecek diye beklerken, olmadı. Vaka sayısı kontrol altına alınmış değil. İkinci dalga gelecek mi derken, birincisinden kurtulamadık.
Anketimize katılın, bülteni birlikte geliştirelim... Küçük bir anket hazırladık, birkaç dakika içinde doldurabilirsiniz. Bülteni nasıl bulduğunuzu, ne tür konuların ilginizi çektiğini, bültene vermek istediğiniz diğer katkıları bu anket yoluyla bize bildirebilirsiniz.
19 Haziran ziyareti öncesinde KORUNAda haftalık bülteninde yayımlanmak üzere sayın İmamoğlu’na sorular göndermiştik. Sorularımızın yanıtları ziyaret gününün akşamı elimize ulaştı. Okurlarımızla paylaşıyoruz.
Adalar’da birlikte ve biraradayız. Birbirimizi koruyabilirsek korunacağız. KORUNAda bülteni bunun için. İlk bültenimiz 10 Haziran’da yayımlandı ve Adalar’da yaklaşık 4000 adrese mail ile gönderildi. Ayrıca sosyal medya hesaplarında da duyuruldu. Gelen destekleyici mesajlar için teşekkürler. Önerilerinizle daha da gelişeceğine inanıyoruz.  Dikkatimiz, pandemi koşullarında Adalar’da daha sağlıklı bir yaşam üzerinde olacak. Ülke için açıklanan vaka sayılarındaki artış endişemizi artırıyor ama yaşam da bir şekilde devam ediyor.  Aynı adada, bir aradayız. Birbirimize dikkat edeceğiz, başka çaremiz yok. İyi haftalar…
Koronavirüs salgınında ülkemizde 3’üncü ayı geride bıraktık. “Normalleşme”ye dönülmesiyle artan vaka sayısı düşmüyor. İstanbul’un da içinde olduğu 43 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı geldi. Yasağa Adalar’da ve Adalar yolunda büyük oranda uyuluyor. Bu sevindirici. İstanbul’un tek haneli vaka sayısı olan tek ilçesi Adalar bugüne kadar korundu. Bundan sonrası da bize bağlı. KORUNAda bülteni bunun için. El verelim, yaygınlaştıralım, paylaşalım…İyi haftalar…
Bütün dünyada olan bitenler de gösteriyor ki, daha uzun süre virüsle birlikte yaşayacağız. Çok zorunlu olmadıkça salgının ilk günlerindeki gibi kapanmalar gündeme getirilmeyecek. Bu koşullarda kişisel korunma daha da önem kazanıyor. Önlemlerin ne olduğunu artık biliyoruz. Maske, sosyal mesafe ve hijyen. Kalabalıklardan ve kontrolümüz altında olmayan kapalı ortamlardan uzak duralım.İyi haftalar…
Adalar, eski yaz günlerine döndü. Temmuz ayının ilk cumartesi akşamı, hemen tüm adalarda, lokantalar, marketler, sahilller tıka basa görüntü verdi. Korunması gereken mesafeler zaman zaman kayboldu. Sokağa ve kıyıya taşmalar da geçen yılları hatırlattı. Esnafın bir bölümünde, “zaten kaç cumartesimiz var ki” düşüncesi hakimdi. Ama iyi örnekler de az değildi.