Gezi konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
İyi yetişmiş yabancı dil bilen elemanlar aileleri ile beraber yurtdışına temelli gittiler, göç ettiler. Elde avuçta iyi eleman kalmadı. Yabancı ortaklar ayrıldı, ortak girişim şirketleri kapandı, finansman imkanları bitti artık, kalmadı. Ülkenin değişime ihtiyacı var.
Kale Unesco Dünya Mirası listesinde. İçerde hazineler, tablolar heykeller ve dönemin tarihi eşyaları yok, bomboş ama Ortaçağdan günümüze korunmuş hala ayakta kalan en önemli mimari yapısı olarak duruyor.
1977 yılında eski bakımsız harap Doğu Berlin yenilendi gelişti, çok güzel oldu. Zaten tüm güzel eski binalar; konser salonları, opera binaları parlamento hepsi Doğu Berlin tarafında idi. Hepsi yenilendi.
2019-2020 yılı itibariyle Türkiye’den de lise çağındaki iki genç, ulaşım dahil bütün masraflar karşılanacak şekilde Japonya’da 8 ay geçirip kültürlerarası köprü olurken çok özel bir deneyimi yaşamlarına katma şansına sahip oluyorlar. Ben de şimdilik ikinci yılını dolduran bu programa Türkiye’den ilk katılan öğrencilerdenim.
Yakışıklı bencil çapkın Eugene Onegin ile saf genç kız Tatjana arasında geçen, Alexander Pushkin'in (1799-1837) aynı isimli şiir kitabından alınan, Çaykovski (1830-1893) bestesi muhteşem bir opera (1879) seyrettik.
Puta tapanların mabedini ve etrafındaki evleri yıktıktan sonra, zamanın Bizans imparatoru ve devrin ünlü mimarı, rüyalarında gördükleri büyük kiliseyi yaptılar. (gezi Adalar Çocuk Orkestrası yararına yapılmıştır)
İstanbul 'dan Roma 2,5 saat sürüyor. Fiumicino Leonardo da Vinci Havaalanı’ndan kiralık arabamızı alarak 2,5 saat süren bir yolculukla Napoli'ye ulaşıyoruz.
Adalı Gezginlerin Hindistan ve Nepal gezisi - 2: 3 günlük Nepal gezimizden bizlere kalanlar, çok değişik bir kültür, farklı adetler, muhteşem Himalaya dağlarının eteklerindeki bir vadinin içine yer alan Katmandu kentinin tozu, toprağı yanında ilginç ve sanat harikası tapınaklar, komşu şehirler ve daha nice enteresan görüntüler...
Yunan adası Leros’ta 2. kez yapılan ve AB sefirinin de katıldığı barış etkinlikleri üç gün sürdü. Defne Derneği Başkanı Yalım Eralp, bu yılki etkinliği, “Önceki etkinliklerden farklı katılımlarla, zengin bir barış buluşması oldu” diyerek değerlendirdi.
Hindistan ve Nepal’i kapsayan gezimizin ilk bölümü Hindistan’ın altın üçgen denilen Kuzey doğu kısmında bulunan Jaipur, Agra ve Delhi'nin yanı sıra Varanassi'yi içine almıştı.