COVID-19 / Koronavirüs konulu makaleler - Adalı Dergisi
Daha ne kadar sürecek dersiniz bu illet? Yoksa artık hep böyle mi yaşamak zorunda kalacağız? Kimileri hiç aldırmamaya devam ediyor, kimileri hemen tırsıp bir kapanış kapandı, bir daha açılamaz görünüyor. O aldırmayanlar, diğerlerinin büsbütün korkuya kapılmalarına neden oluyor ki ben biraz öyleyim doğrusu.
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının kabul edilmesinin üzerinden yaklaşık 6 ay, Adalar’ın karantinadan çıkışının üzerinden de 4 ay geçti. Bu süre içinde Adalar, İstanbul’un vaka sayısı görece en az ilçesi olarak kalmayı başardı. Buna başardı diyorum çünkü, salgınla mücadelede üç temel önlemden biri olan sosyal ya da fiziksel mesafenin korunabileceği nadir İstanbul ilçelerinden biri Adalar.
Pandemi ülkemizde İstanbul merkezli başladı. Yaz aylarında merkez İç ve Güneydoğu Anadolu’ya kaydı. Ağustos sonundan itibaren Ankara öne çıktı. Şimdi dikkatler yeniden İstanbul’da. Son bir hafta içinde İstanbul’daki hastanelerde pandemi kaynaklı yatışlarda %20-25 artışlar olduğuna ilişkin duyumlar alıyoruz. Tatil dönemi bitti. Covid-19 şehre, İstanbul’a yeniden dönüyor. Korkulan olmasın. Mülki idare - yerel yönetim - sivil toplum, hiç değilse bu konuda el ele verelim.
İstanbul başta büyük şehirlerde vaka sayılarında gözlenen tırmanış sonucu, sağlıkla birlikte eğitim sorunu da büyüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlar tartışılıyor. Uzaktan eğitim alacak olan geniş bir öğrenci kesiminin yeterli teknik donanıma sahip olmadığı gerçeği, önümüzde çözülmesi gereken büyük sorunlar olduğuna işaret ediyor. Yaz boyunca bu konuda ne hazırlık yaptığı merak edilen kamu yönetiminin, önümüzdeki süreci nasıl yöneteceği merak ve kaygıyla izleniyor. Sivil toplum, meslek kuruluşları ve yerel yönetimler sağlıkta olduğu gibi eğitimde de işbirliğinden uzak tutuluyor.
8 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
15 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
22 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
29 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
6-3 Temmuz 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
19-26 Temmuz 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...