Afetler konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Aysel’in adaya dair projelerinden biri de, Büyükada’da bir kütüphane oluşturulması ve kendi kitaplarının da bu kütüphanenin nüvesini olmasıydı. Sağlıklarında gerçekleştiremediler, ama biz dostlarının Aysel ve Vefa’ya böyle bir borcumuzun olduğunu düşünüyorum. Umarım başarırız.
Büyükada'nın o zamanlar üç seyyar fotoğrafçısı vardı. Rastlantı bu ya, üçünün de adı Mustafa'ydı. O hep Karaduman olarak anıldı. Rum vatandaşlarımız bile ona Karaduman anlamına gelen "mávros kapnós" dedi.
Yalım Eralp, Nilgün Refiğ Pala, Asu Aksoy, Ali Erkurt ve Halim Bulutoğlu, 20 Nisan 2021 günü yitirdikleri sevgili arkadaşları Zeynep Zihli için yazdılar.
Sevgili arkadaşımız Zeynep Zihli’yi 20 Nisan Perşembe günü kaybettik. Üzüntümüz büyük. Söylenecek her şey kifayetsiz. Hele kendi veda mektubunu buraya bıraktıktan sonra.
Yalçın Çilingir Adalılara yazılarıyla süresi küçük ama etkisi büyük bir tarihi zaman bıraktı kanımca. Derginin en çok okunan yazarı oldu yazdığı bir buçuk yıl boyunca. Eğer Adalı Dergisi geçmiş sayılarına bir yolculuk yaparsanız sanırım ne demek istediğimi daha iyi ifade etmiş olurum.
Bu kasvetli, soğuk günlerde, dostlarımızın ölüm haberleri peşpeşe geldi. Önce Oşin Yalçın Çilingir (Büyükada) ayrıldı aramızdan. 1 haftaya kalmadı, sevgili arkadaşımız Kadir Can’ın can eşi Melike... Kadir’le daha yeni konuşmuştuk. Çok üzgündü. Sonra kötü haberi aldık.
Adalet Ağaoğlu’nun “Fikrimin İnce Gülü” eserinden uyarlanan “Sarı Mercedes” filmi, yazarının anısına perdedeydi
Yaptığımız şey bir mersiye değil. Huzursuz ve mutsuz olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bir arayışın ve en önemlisi hafızamızın peşindeyiz.
Siz bir şairi, bir adalıyı, bir öykücüyü, onun evine gidip evinde oturup, eserlerini mektuplarını okuyup hiç görmeden sevdiniz mi?
On yıl önce kaybettiğimiz Burgazadalı yönetmeni, eşi Gülper Refiğ anlattı. Selanikli bir aile geleneğinden gelen, onurlu, başı dik, efendice yaşamak isteyen, maneviyatı maddiyatın üzerinde tutan büyük bir dünya.