Afetler konulu Adalar Dergisi makaleleri - Adalı Dergisi
Büyükada MAG grubunun üyelerinin sayısının daha da artırılması tüm bu faaliyetlerin gereğince yapılması için çok önemli görünüyor. Her yaştan, her fizik yapıdan adalıları Mahalle Afet Gönüllüleri eğitimlerine katılmaya davet ediyoruz.
Biz Yeniköy'de yeri belli, temeli yapılmış hazır 3 yeni santrali neden bıraktık, neden 25 km ötede turizm bölgesi Kemerköy'e tekrar yaptık? Soğutmayı denizden yaptık, denizdeki ekolojik dengeyi neden bozduk? Toz tutma filtreleri küçük, neden daha büyük yapmadık, ortalığı neden toza buladık? Neden baca gazı kükürt tutma tesisleri yapmadık? Neden asit  yağmuruna sebep olduk? Çevre ormanlarını neden harap ettik?
Nostaljik bir imza günü hayal etmişti önce, sevgili Halim Bulutoğlu hem de gençliğimin en güzel günlerini geçirdiğim ASSK’da ama ben cesaret edemedim. Valla affedin dostlar, korkuyorum. Sosyal medyada siz adalıların pek aldırmaz göründüğünüz o malum hastalıktan korkuyorum.
Bu rapor, hataların tekrarlanmaması umuduyla yazılmıştır. Rapordaki bilgiler yangına yerinde müdahale eden mahalle afet gönüllüleri, orman gönüllüleri, ada sakinleri ile yetkililerin deneyim ve gözlemlerine, ayrıca bilim insanlarının önerilerine dayanmaktadır.
Bu raporda, en son Heybeliada’da 21 Ağustos 2021’de yaşanan büyük orman yangını ile ilgili tespit ve öneriler yanı sıra, diğer Adalarımızda da yaşanmış orman yangınları ile ilgili bugüne kadar yazılmış rapor, makale ve yapılmış söyleşilerden alıntılar rapora eklenmiştir.
Her yaz afetlerle anılmaya devam ediyor Adalar’da. Bu yıl da öyle oldu ve Heybeliada’da 21 Ağustos öğle saatlerinde, Hüseyin Rahmi Gürpınar evinin hemen yanıbaşındaki ormanlık alanda başlayan yangın, şiddetli poyrazın da etkisiyle hızla yayıldı ve Çam Limanı’nın eteklerine kadar inerek 7 hektarlık ormanlık alanı kül etti.
Ağaçlandırmanın netice verdiğini görüyoruz. Gerçekten de aradan geçen on sekiz sene sonra resme baktığımızda ada yemyeşil! Ama bu yeşillik nasıl bir yeşillik?
Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve 28 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanunun, tam da Manavgat-Marmaris yangınlarıyla Türkiye’nin sarsıldığı günlerde yayınlanması, bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi.
Burgazada yangınından sonra yapılan ağaçlandırma üzerine Prof. Dr. Doğan Kantarcı ile 2004 yılında yapılan söyleşiden…
Tarih bize insandan milyonlarca yıl önce de orman yangınlarının olduğunu söylüyor. Cam mam, sigara filan daha icat edilmemiş yani! Dinozorun ağzından fışkıran alev de mevzubahis değil! E nasıl oluyor da kendiliğinden yangın başlıyor? Cevap: Doğal yollarla ortaya çıkan kıvılcımlarla. Bu aydaki gibi aşırı sıcaklarda yağmur yağmasa da, biz görmesek de düşen yıldırımlarla, yanardağ faaliyetleriyle, meteor yağmurlarıyla, ağaçların ‘tutuşma sıcaklığı’ seviyesine ulaşmasıyla, düşen taşların kayalara hızla çarpmasıyla vb çıkan kıvılcım kupkuru otları hemen tutuşturuyor.