Halim Bulutoğlu

10 Eylül 2020 günü Adalı dergisinde, “Adalar’ın güzel bir binasını daha kaybetmek üzereyiz” başlıklı bir haber-yazı çıktı. Yazıyı görünce merak ettim, bu bina kimlerindir, ne zaman yapılmış, içinde kimler yaşamış diye.
Sevgili Cevad Özdil, Adalar Kent Konseyi’nin 27 Ağustos tarihinde yapılacak genel kurulla ilgili bir yazı yazmış, içinde Adalar Vakfı’nın da bulunduğu 14 kuruluşun Mayıs 2019’da yayınladıkları bildirgeye atıfta bulunmuş ve imzacı kuruluşlara, yapılacak genel kurulla ve gündemiyle ilgili bir açıklamanız olmayacak mı diye sormuştu, biraz sitemle.
Perşembe, 03 Eylül 2020 09:19

Adalı'dan: Daha fazla talepkar olmak

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının kabul edilmesinin üzerinden yaklaşık 6 ay, Adalar’ın karantinadan çıkışının üzerinden de 4 ay geçti. Bu süre içinde Adalar, İstanbul’un vaka sayısı görece en az ilçesi olarak kalmayı başardı. Buna başardı diyorum çünkü, salgınla mücadelede üç temel önlemden biri olan sosyal ya da fiziksel mesafenin korunabileceği nadir İstanbul ilçelerinden biri Adalar.
Sevgili Cevad Özdil, Adalar Kent Konseyi’nin 27 Ağustos tarihinde yapılacak genel kurulla ilgili bir yazı yazmış, içinde Adalar Vakfı’nın da bulunduğu 14 kuruluşun Mayıs 2019’da yayınladıkları bildirgeye atıfta bulunmuş ve imzacı kuruluşlara, yapılacak genel kurulla ve gündemiyle ilgili bir açıklamanız olmayacak mı diye sormuştu, biraz sitemle.
Cumartesi, 01 Ağustos 2020 20:39

Adalı'dan: Sağlıklı kalın, Adada kalın...

Şehir Hatları'nın ücretsiz yolcu taşıdığı bir bayramı daha geçirdik. Onbinler, onca uyarıya rağmen çok da fazla korunmadan İstanbul’un sayfiyelerine ve Adalar’a aktılar. Sosyal mesafe başta vapur ve motorlar olmak üzere çok yerde unutuldu. Maskeler aksesuar olmanın ötesine geçmedi.
Perşembe, 02 Temmuz 2020 16:31

Adalı'dan: Hareketli Bir Dönemin İçindeyiz

Açıldık açılacağız derken, Haziran’ın başından sonra tüm ülkeyle birlikte Adalar da sonuna kadar açıldı. Ülkede pandemi yeniden tırmanışa geçti. Sıcaklar basacak, salgın etkisini yitirecek diye beklerken, olmadı. Vaka sayısı kontrol altına alınmış değil. İkinci dalga gelecek mi derken, birincisinden kurtulamadık.
Perşembe, 04 Haziran 2020 18:21

Adalı'dan: Her şey “eskiye” döndü

Hani hiçbir şey eskisi olmayacak deniyordu, ama sanki her şey eskiye döndü, hiçbir şey yaşanmamış gibi oldu ya, haklı olarak "ne olacak bundan sonra" diye soruluyor. Daha da fazla sorulacak. Belirsizlikler had safhada. Kimin ne hazırlık yaptığı, önlem aldığı, kim tarafından denetleneceği gibi sorular sorular...
Cuma, 01 Mayıs 2020 22:49

Tarihte salgınlar ve Adalar

İstanbul’un yanı başındaki Adalar, tarihte İstanbul’u etkisi alan kolera, veba, tifo gibi salgınlarda sığınılan başlıca yerlerden biri olmuş. Dünyayı ve Avrupa’yı kırıp geçiren veba salgınlarından, İstanbul da çok büyük ölçüde etkilenmiş.
Perşembe, 02 Nisan 2020 08:32

Adalı'dan: Yalnız değiliz

Yanıbaşımızdaki evin penceresinden akşamın karanlığını delip geçerek bize ulaşan ışık huzmesi kadar rahatlatıcı ne olabilir? Bunun kıymetini bilmeliyiz.
Yaşam enerjimizin sönümlenmesi için gereken ne varsa yapılmakta olduğu günlerdeyiz. Sevinmekten korkar olduk, arkasından mutlaka bir çapanoğlu çıkacak diye. Olan biteni hak etmek için ne kabahat işledik çaresizliği ile sınava çekilmiş gibiyiz. Dünyanın en beceriksiz, en yanar döner, dün söylediğinin tam tersi noktaya bugün büyük bir pişkinlikle savrulabilen ve bunu da bir başarıymış gibi satabilen bir vicdansızlık rejiminde inim inim inliyoruz.