Salı, 07 Ağustos 2018 15:07

Köpek değil Balım

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Hayvanlara yakınlığım bilinir. Bir karınca yuvası görsem hemen yollarına kırıntı bırakırım. Fakat kedi ile köpek arasında bir tercih yapmak gerekirse, tercihim hep kediden yanadır.

Kınalıada’da pati dostlarının sayısı geçtikçe çoğaldı. Belirli günlerde veteriner hizmeti vererek başarılı çalışmalar yapan Kınalıada Empati Derneğimiz var. Keşke kış aylarında patilerimizin korunabileceği bir de barınakları olabilse.

Hayvan sevgisinin çocuklarımıza da aşılanmış olduğunu görmek mutluluk verici. Patilere mama alabilmek için kendi aralarında örnek çalışmalar yapıyorlar.

Eskiye nazaran adamızda sokak köpeklerinin sayıları çoğaldı. Empati Derneği’nin gözetimi altında olduklarından yazın köpeklerden ürkmüyoruz, hatta kedilerle köpekler bile birbirleri ile iyi geçiniyorlar. Fakat kış mevsiminde soğuk ve nispeten açlık zaman zaman bu dostluğu bozuyor.

Kedi doğası gereği dışkısını toprağa gömer fakat köpek bu konuda titiz davranmaz. Sokak köpeklerini bu konuda suçlayamayız ama evcil hayvan besleyen köpek sahiplerinin bazen hijyeni önemsemeyişleri ve saygısızlıkları, kızgınlığa ve dargınlıklara neden oluyor.

Sokağımızda gezen, Empati Derneği’ne kayıtlı tasmalı sokak köpekleri arasında Balım köpeğe ayrı bir sempati ile bağlandık. Balım için hazırladığım bir kap yemeği sokağa çıkarıp kendisine sunduğumda hırçın arkadaşının kendisini rahatsız ettiğini gördüm ve Balımın yemeği bitirmesini bekledim, sonra başını okşadım ve boş kabı alıp evime girdim.

Kısa bir müddet sonra daire kapımın sanki hafif hafif tıklandığını hissettim ve herhalde kapıda çocuk var zile yetişemiyor diye düşünüp kapıyı açtım. Karşımda Balım, sakin sakin durup bana bakıyordu. Bakakaldım. Balım kısık bir ses çıkardı ve dönüp gitti.

Balım baldan tatlıydı. Kendince teşekkür etti. Kedi de öyle değil mi? Yemeğini yemeden yüzünüze bakıp, ayaklarınıza sürtünerek şükretmez mi?

Ey! İnsan olduğunu unutan insanoğlu, sen neden vefasızsın, sen neden nankörsün? İnsandan çalan, meziyeti yalan, sen, kendini nimetten sanan, ömür tüketen, düzen bozan, sen, insana zarar, yurduna zarar, vasıfsız kahraman, alıp da verememenin mutsuzluğu olsun cezan.

O köpeğin, burnu ile açtırdığı hayata güven kapısı sana ders olsun, örnek olsun.

 

Son değişiklik Çarşamba, 08 Ağustos 2018 23:12
Yorum yapmak için oturum açın