Cumartesi, 30 Haziran 2018 15:23

Adalar’da Felsefe Söyleşileri Eylül sonuna kadar sürecek

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

felsefe 280x

Adalar Kent Konseyi’nin Prof. Dr. Sinan Özbek ve Dr. Seval Bulutoğlu koordinasyonunda geçen yaz başlattığı Adalar’da Felsefe Söyleşileri’nin ikinci dönemi 2 Haziran’da başladı. Ruhban Okulu’nun merasim salonunda gerçekleştirilen bu yılın ilk söyleşisinin konuğu Prof. Dr. Yasin Ceylan, konu ise “Modernite Nedir” idi. Çok renkli bir konuşmacı olan Ceylan, felsefenin modernitenin başı ve sonu belli olan bir dönem değil halen devam eden bir süreç olduğunu ve felsefeyi de derinden etkilediğini, batıda tüm ortaçağ döneminin, hiç de kolay olmayan bu çatışmalı sürecin izleriyle dolu olduğunu, İslam toplumlarının ise halen ortaçağı yaşadığını anlattı. 

Söyleşilerin ikinci toplantısı ise  Prof. Dr. Yusuf Örnek tarafından dergimiz baskıya girdiğinde sunulmuş olacak olan “Teknoloji’ye Felsefe ile Bakmak” konu başlığı ile 30 Haziranda Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak...

Temmuz ayının iki konuşmacısı var. 14 Temmuz’da Doç. Dr. Ayhan Çitil, 28 Temmuzda da Prof. Dr. Oktay Taftalı konuşacaklar.

29 Eylüle kadar sürecek toplantılarda 8 konuşmacı değişik konularda bildirilerini sunacaklar. Konusunda uzman felsefeciler ile Adalar’da yaşayan felsefe severleri bir araya getiren bu toplantılarda felsefenin geleneksel ya da güncel sorunları ele alınıyor, tartışılıyor, yaşamsal sorunlarımız ile bağlantıları açık kılınmaya çalışılıyor. Herhangi bir alan sınırlamasının olmadığı bu toplantılarda konuşmacılar kendi seçtikleri bir sorun üzerine sunumlarını yapıyorlar. Felsefenin doğası gereği yaşama dünyamızla ilgili açımlamalar taşıyan bu sunumlar dinleyiciler tarafından katılımcı bir ilgi ile karşılanıyor.

 

Son değişiklik Pazartesi, 02 Temmuz 2018 01:42
Yorum yapmak için oturum açın