Cumartesi, 30 Haziran 2018 15:21

Fatma ögretmenden 4 yıl önce mezun ettiği öğrencilerine sergi sürprizi

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Şehit Murat Yüksel İlkokulu öğretmenlerinden Fatma Bozkurt, tam dört yıl önce mezun ettiği öğrencilerine tam da ortaokulu bitirdikleri gün, 125.  Yıl Atatürk Ortaokulunda sürpriz bir sergi düzenledi. Akşam saatlerinde ortaokula gelerek kendi elleri ile hazırladığı sergide 2011 ve 2012 eğitim ve öğretim yılına ait resimler vardı. Eski öğrencileri, 4 yıl önce yaptıkları resimleri görünce şaşırmışlar, bir o kadar da sevinmişlerdi. 

Yaklaşık altı yıl önce Fatma öğretmen, aynı zamanda okulun velisi olan Ressam Galip Noyan’ı resim derslerine davet etmiş, o da bu daveti kırmamış ve çocukları dünyaca ünlü ressamlar ve onların eserleri ile tanıştırmıştı. Ressamlar ve eserlerinin hikayelerinin anlatıldığı derslerde, çocuklara bir örnek resim gösterilip,  ona bakarak  resimler yapmaları istenmişti. Ortaya çıkan eserler çocukların algılarını, dikkatlerini ve hayal güçlerini yansıtarak geleceğe gönderilmiş birer belge niteliği taşıdı.

Yıllar önce yaptıkları resimlerle karşılaşan çocuklar hem güldüler, hem hüzünlendiler. Utananlar bile oldu, bunu ben mi yaptım diye. Ama en önemlisi  belki de içlerindeki çocukla yüzleşmek oldu.

Galip Nahit Noyan resim çalışmalarına küçük yaşlarda başlamış, bir süre Ankara Belediyesi Belpa Sanat Galerisi'nin yöneticiliğini yapmış, daha sonra İstanbul'a yerleşmiş, çalışmalarının izleyicilerle ilk buluşması 1992 de Paris de Galerie Mouvances’da gerçekleşmişti. Türkiye de ilk sergisini Ankara Türk-Amerikan Derneği’nde 1993 yılında açtı. Eserleri çeşitli koleksiyonlarda yer aldı. Evim dediği ve huzur bulduğu Büyükada’da 17 Haziran 2013'e kadar yaşadı.

Sergi, ölümünün yıldönümünde, O’na bir armağandı aynı zamanda.

Vefa ne güzel bir haslet, iz bırakıp hatırlanmak ne güzel bir duygu. Sergi, bana bunu hatırlattı.

 
sergi 1 280x
sergi 2 280x
sergi 3 280x
 
Son değişiklik Pazartesi, 02 Temmuz 2018 01:30
Yorum yapmak için oturum açın