Cumartesi, 30 Haziran 2018 12:32

Yeni yaz tarifeleri tartışılıyor

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)
Her adanın merkez kıyı bandında devasa alanı kaplayan İDO iskeleleri yaz dışı dönemlerde tümüyle kapalı. Yaz aylarında da hafta sonları yine kapı duvar! Her adanın merkez kıyı bandında devasa alanı kaplayan İDO iskeleleri yaz dışı dönemlerde tümüyle kapalı. Yaz aylarında da hafta sonları yine kapı duvar!

İDO hafta sonu ve bayram tatilinde Adalar seferlerini kaldırdı. Mavi Marmara Burgaz tarifesini değiştirdi.

Okulların kapanmasıyla deniz ulaşım araçlarının yaz tarifeleri de devreye girdi. Kimisi haftalar önce, kimisi de son dakikada açıklanan tarifeler, her yıl olduğu gibi Adalılar arasında tartışma yarattı.

İDO, hafta sonu ve bayramlarda yok

En çok tepki gören uygulama, İDO’ya bağlı deniz otobüslerinin hafta sonunda ve bayram tatillerinde Adalar seferlerini tümüyle kaldırması oldu. Birkaç yıl öncesinde yaz dışı dönemde de hafta sonu seferlerini iptal eden ve hiç seferi kalmayan İDO’nun, yaz seferlerindeki iptalleri, İDO Adalar seferlerini tümüyle iptal mi edecek sorusunu beraberinde getirdi.

İDO’dan yapılan açıklamada, gerekçe olarak seferlere yeterince yolcu kapasitesine ulaşılamadığı ve ekonomik olmadığı gösteriliyor.

İDO’nun deniz otobüsü seferlerine başladığı ilk yıllarda ve özellikle yaz aylarında büyük doluluk oranlarına ulaştığı biliniyor. Kabataş-Adalar arasında devreye giren motor seferlerinin var olan pastayı bölüşmesine rağmen, deniz otobüsleri süre avantajları nedeniyle tercih edilmeye devam etti. Ne zaman ki, doluluğu yükseltmek için her adaya uğranılmaya başlandı, bir de buna Yenikapı eklendi, İDO’nun süre avantajı da ortadan kalktı. Kısacası İDO, kendi yanlış tarife politikasının kurbanı oldu ve olmaya da devam ediyor. Adalıların payına da hızlı ulaşımdan mahrum kalmak düşüyor.

Burgazlıların Mavi Marmara tepkisi. Sina Şen’in yanıtı...

vapurlar 280x

Bostancı ile Burgaz ve Kınalı arasında sefer yapan Mavi Marmara işletmesinin 2018 yaz tarifesi, Burgazadalıların tepkisine neden oldu. Eski yıllarda direk seferler varken, bu tarifeyle hem gidiş, hem de dönüşün Kınalı üzerinden yapılması sefer süresini uzattı.

Tepkilerini, kuruma yazılı ve sözlü şikayetlerle, imza kampanyaları ve basın açıklamaları ile dile getiren Burgazadalılar, bu uygulamaya son verilmesini, haksızlığın acilen ortadan kaldırılmasını istediler.

Burgaz Adası’nda yaşayan Adalı yazarı Çiğdem Kayaoğlu, Mavi Marmara Başkan Yardımcısı Sina Şen’e, bu uygulamaya neden gerek duyulduğu ve düzeltmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu:

- Her yıl Burgazada'sı için birçok direkt sefer koyarken neden bu sene böyle bir uygulamaya gerek duydunuz?

- Bu yılki seferlerimiz hakkındaki eleştiriler mail yoluyla ya da sözlü olarak tarafımıza iletildi. Açıkçası bu kararı almak bizim için kolay değildi. Çünkü bu tepkilerin geleceğini tahmin ediyorduk ama yaklaşık on yıllık deneyimimiz yaz döneminde bizleri bu sonuca götürdü diyebiliriz. Amacımız adalarımıza gelen yolcularımızı rahat ettirebilmek. Yaz aylarındaki istikrarsız yolcu sayısı ile bazen boş olan teknelerimiz bazen de fazlası ile dolarak sorunlar yaşayabiliyor. Bu düzen içinde hareket edildiği takdirde yolcuların sorunsuz ulaşımının sağlanabileceği kanaatindeyiz. Ayrıca Burgazada - Bostancı direk seferi 35 dakika iken Burgazada - Kınalıada - Bostancı seferi ise 40 dakika. Sadece 5 dakikalık bir gecikmeden bahsediyoruz. Adalılar yıllarca adalar arası ulaşımın olmadığından hep dem vurdular, sosyalleşmenin engellenmesinden yakındılar. Şimdi iki ada arasında irtibatı sağlayan Mavi Marmara’nın tek başına yaptığı 22 adet sefer bulunmakta. Bunun altında başka sebepler aramak hem üzücü hem de kırıcı olmaktadır.

-Teknik olarak nasıl açıklayabilirsiniz bize bu sözlerinizi?

- Teknik olarak Bostancı'dan kalkan bir tekne önce Kınalıada'ya uğrayarak yolcuların bir kısmını indirecek sadece Burgazada seferine devam edecek. Burgazada'da tamamen boşalacak olan tekne Burgazada'dan Kınalıada’ya dönerek, Adalı yolcularımız için adalar arasında ulaşımda avantaj sağlayacak. Deniz için Kınalıada'yı, doğa gezinti ve de diğer aktiviteler için Burgazada’yı tercih edecek olan yolcularımızı da 45 dakikada bir yapılacak seferlerimizle Bostancı'ya ulaştırma arzusundayız. Özellikle bundan önceki yaz aylarında Kınalıada ve Burgazada'nın yoğunluğunun çakıştığı zaman dilimlerinde yaşadığımız ek seferler operasyonel olarak bizi zor durumlarda bıraktı. Asıl bundan önce adalar için durum biraz daha zordu. Bu yaz için dileğimiz daha iyi bir sezonu hep birlikte yaşayabilmek. Bunun için Burgazadalı halkımızdan, anlayış göstermeleri ve bizlerin deneyimlerine güvenmeleri en büyük ricamız olacak.

 

Son değişiklik Pazartesi, 02 Temmuz 2018 13:18
Yorum yapmak için oturum açın