Pazar, 30 Ekim 2016 21:11

Burgaz Gönüllüevi’ne bir genç eli değdi

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

02 burgazada gonulluevi 280xBurgaz Gönüllüevi altı yıllık bir uğraş ve çaba sonunda geçen yılın Ağustos ayında açılışını gerçekleştirmişti. Gönüllüevi 2016 yılının Haziran-Temmuz aylarında bir kesinti yaşadı ve Ağustos ayı başında yeni yönetim ve yeni başkanıyla birinci yılını kutladı.

Burgazada Gönüllüevi’nin bu yeni döneminde ihtiyaç duyduğumuz ve görmek istediğimiz bir durum yaşandı. Gönüllüevi’nin yönetim kurulu başkanlığına genç bir insan geldi. Gençlerin her alanda var olması ve görülmesi dileğiyle genç başkanı kutluyoruz.

Burgaz Gönüllüevi’nde yaptığımız mini sohbeti siz okurlarımıza sunuyoruz…

Sevgili Benefşe, sizi tanımak isteriz…

Ben Benefşe Biçer. Doğma-büyüme Burgazlıyım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden bu yıl mezun oldum. Okulu bitirmemle birlikte kendimi Gönüllüevi Başkanı olarak buldum.

8 Ağustos 2016 tarihinde yapılan bir toplantıyla benim başkanlığımda yeni yönetim oluşturuldu. Bu görevi benle birlikte Suay Atik, Nilgün Karavılkof, Aliye Altınbaş ve Özlem Çamlıbel’den oluşan yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte devralmış olduk.

8 Ağustos’tan bugüne yaptığınız etkinlik ve çalışmalarınızdan söz etmeniz mümkün mü?

Yönetimi devraldıktan sonra iki resim sergisi gerçekleştirildi mekânımızda. Işınsu Akyıldız ve Özlem Doğan’ın sergileriydi. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması yaptık. Akşamında açık havada film gösterimi yaptık. Gönüllüevimizin bu tür etkinlikler için yer sorunu yok, gayet müsait bir alana sahibiz. Adalar Belediyesi’nin Zafer Bayramı yürüyüşüne katıldık.

Yaz boyunca adalı öğrencilerimize okullardaki eğitim ve öğretimlerine takviye amaçlı İngilizce ve Matematik dersleri verdik. Gönüllü öğretmenlerimiz eşliğinde. Öğretmenlerimiz karşıdan geldiler, büyük bir özveri ile çalıştılar. Çocuklar için yapılan seramik kursu, büyükler için de yapıldı. Bu kurs hala devam ediyor.

Salı günleri Gönüllüevimizde nakış dersimiz var.

Çarşamba günleri akşamları saat 20.00’de Psikolog ve Tıp Etik Uzmanı Dr. Iraz Savun ile birlikte psikolojik ve kişisel gelişim üzerine sohbetlerimiz var. Adalıların yoğun katılımı oluyor bu derse. Hava koşullarına göre dışarıda da yapılabiliyor bu sohbet.

Yaz kermesi yaptık. Kermes dört gün sürdü. El emeği ve kadın emeğini ön plana çıkaran ve ev kadınlarının ev dışı yaşama katılımını teşvik amaçlı faaliyetlerden biriydi bu kermes. Yine yaz boyu “Açık Hava Film Günleri” gerçekleştirdik.

Tarık Akan’ın vefatı üzerine onun başrol oynadığı bir filmi hem onu anmak hem de eserleriyle yaşatabilmek için Burgaz’da çekilen ‘Yeryüzünde Bir Melek’ filmini gösterdik. Anma gösterimine katılım yüksek oldu.

Sanatçı Muzaffer Özdemir ile bir kitap tanıtımı ve mini bir konser etkinliği gerçekleştirdik.

Adamızın tek okulu olan Sait Faik Abasıyanık İlköğretim Okulu’nu ziyarete gittik. Çocuklara Gönüllüevi olarak minik hediyeler verdik ve küçük çaplı ikramlarda bulunduk. Amaç hem okulu sahiplenmek hem de özveriyle çalışan öğretmenlerimize manevi destekte bulunmaktı.

Pazar günleri Ayşegül Hoca ile çocuklarla drama atölyemiz var.

Biz yeni kurslar açmak istiyoruz. Türk Halk Müziği kursu, dikiş, resim, örgü, takı kursu. Lösemili çocukları ziyaret etme planımız var. Adalı kadınlarımızın yaptığı bere, atkı gibi hediyeleri onlara verip moral destekte bulunmak istiyoruz. Malum kış ayları kapıda.

Kültür gezileri düzenlemek istiyoruz. Müze ziyaretleri gerçekleştirmek istiyoruz.

Buradan bize her türlü desteği sunan Adalar Belediye Başkanı Atila Aytaç’a, Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya’ya, Basın Halkla İlişkiler’den Şebnem Hanım’a teşekkürlerimizi de iletmek istiyoruz. En son Gönüllüevimizin bahçesini düzenledi belediye. Zemini yapıldı ve bahçe sınırımız belli oldu. Yine yaz sıcağında dışarıda oturamıyorduk, sıcaktan korunup oturabileceğimiz şu an gördüğümüz kamelyamızı yaptılar.

Şunu da vurgulamak istiyorum; buraya beni başkan olarak seçen Gönüllüevi üyeleri ve adalı halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Deneyimim olmadığına bakmaksızın gençlere güvenmeleri ve önümüz açmaları kıymetli bir adım bence. Her konuda desteklerini sunuyorlar. Hata ve eksikler karşısında suçlayıcı ve açık arayan bir bakış açısıyla değil, kapsayıcı ve kol kanat gerici davranıyorlar.

Kış aylarına yönelik programınız var mıdır?

Var elbette. Özellikle kitap okuma günleri düşünüyoruz.

Yine okuma-yazma kursu düşünüyoruz.

Bu arada doğu ve güneydoğu bölgesine ihtiyaç sahibi insanlara giysi gönderiyoruz.

Bize yardımı olan desteğini sunan ve bizi sahiplenen Bebek Aşiyan Lions Kulübü Başkanı Suzan Beri’ye de ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yakında burada bir kütüphane sahibi de olacağımızı belirtmek isterim.

Gönüllüevi’nde bizi birleştiren unsurun öncelikle Burgazada olduğunu ifade etmek istiyorum. Burada herhangi bir din, mezhep, parti vb. değil Adalılık ve kültür, sanat, eğitim ve ada yaşamı konusunda bireysel ve gönüllü çabalarla bulunuyoruz.

Tüm adalılar bize “Burgazada Gönüllüleri Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi” adlı facebook sayfamızdan, “Burgazada Gönüllüleri Evi” instagram hesabımızdan ve This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e posta adresinden ulaşabilirler.

Sesimizi, aktivitelerimizi duyuran Adalı Dergisi’ne de buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Biz de size başarı dileklerimizi sunuyoruz.

03 burgazada gonulluevi 840x
Son değişiklik Pazartesi, 31 Ekim 2016 21:37
Yorum yapmak için oturum açın