Cuma, 01 Kasım 2019 13:16

Marmaralı Rumlar Burgazada’da

Ioannis Papachristou
Ögeyi değerlendirin
(3 oy)

Aya Yorgi Karipi Manastırı'ndaki Aya Timotheos ikonası (Papachristou arşivi)Aya Yorgi Karipi Manastırı'ndaki Aya Timotheos ikonası (Papachristou arşivi)

Marmara, Ekinlik, Avşa ve Paşalimanı Rumları 1922 senesi Ekim ayı başlarında (10-15 Ekim) Yunan ordusunun Anadolu’dan çekilişi ve İzmir yangınından tam bir ay sonra evlerini ve diğer tüm mülklerini terk ederek adalardan ayrılmak zorunda kaldılar. Ancak, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarından itibaren Marmara ve İstanbul’da yaşayan ve çalışan bazı Rum aileler, 1923'te Yunanistan ile Türkiye arasında imzalanan Lozan Antlaşması'nda yer alan nüfus mübadelesinin dışında tutuldu. Böylece 125 adalı Rum aile halihazırda Fener, Balat, Galata ve Beyoğlu’nda bulunan güçlü Marmaralı Rum cemaatinin içerisinde kaldılar.

Bu ailelerden biri de Galata’ya yerleşen ve Marmara Adası’nın Gündoğdu (Prastio) köyünden olan Spiros Theofanus’un (bilinen diğer adıyla Kalosundan) ailesiydi. 1927’de Spiros’un oğlu Theofanis Theofanidis, Prokonisos Başpiskoposu Aya Timotheos ikonasını Burgazada’da bulunan Aya Yorgi Karipi (17.yy) Manastırı’na bağışladı.

1910’larda Marmaralı Konstantinos Dimarhopulos tarafından çizilen bu ikona, Topağaç (Klazaki) köyünün üst tarafında, Marmaralıların her yıl 1 Ağustos’ta Aya Timotheos günü olarak kutladıkları Aya Timotheos Manastırı’nda bulunuyordu. İkonada Aya Timotheos bir tahtta tasvir edilirken, ikonanın hemen altında Topağaç’ın bereketli vadisi ve sahilinin yanı sıra köyün üst tarafında bulunan Aya Timotheos Manastırı da görülüyor. Prastiolu köylüler tarafından korunan ikona, sonrasında İstanbul’a getirildi.

Theofanis Theofanidis 1927’de İstanbul’da yaşayan Marmara, Ekinlik ve Paşalimanı Rumlarıyla Burgazada’daki Aya Yorgi Karipi Manastırı’na ilk kez bir gezi ve panayır organize ederek ailelerinin Marmara Adası’nda yüzyıllardır kutladığı Aya Timotheos gününü ikonanın yeni yerinde, bu manastırda kutladılar. Burgazada’da başlayan ve günümüze kadar süregelen bu gelenek her yıl 1 Ağustos’ta tekrarlanmakta. Ben de 2019’un 1 Ağustos günü manastırda bu geleneği 92 yıldır kesintisiz, tutkuyla sürdüren Marmaralı, Ekinlikli ve Burgazlı diğer ziyaretçilerle bir araya geldim.

Türkçe çeviri: Mehmet Akif Yıldırım

 

 

Aya Timotheos ikonası altında bulunan Marmara-Topağaç (Klazaki) ve Aya Timotheos Manastırı tasviri (Papachristou arşivi)Aya Timotheos ikonası altında bulunan Marmara-Topağaç (Klazaki) ve Aya Timotheos Manastırı tasviri (Papachristou arşivi)

 
Son değişiklik Pazartesi, 04 Kasım 2019 17:35
Yorum yapmak için oturum açın