Salı, 07 Ağustos 2018 15:35

Akillas Millas’tan yeni kitap: Marmara, Balıklar, Balıkçılar

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Militos Yayınları’ndan çıkan, 234 sayfalık büyük boy renkli kitap, 20. yy ortalarına kadar Marmara ve Adalar çevresinde avlanan balıkların, balıkçıların ve balık avlarında kullanılan tekne ve malzemelerinin bir envanteri niteliğinde.

Akillas Millas’ın titiz araştırmacılığı, eksiksiz malzeme toplayıcılığı ve çizimleri, bu kitapta da kendisini gösteriyor.

Türkiye balıkları için en kapsamlı envanter çalışması 100 yıl önce Karekin Deveciyan tarafından yapılmış ve yayına dönmüştü. Aras Yayıncılık bu önemli kaynak eseri, geçtiğimiz yıllarda yeniden bastı.

Ondan 100 yıl sonra Akillas Millas, benzer çalışmayı, bu defa balıklara ek olarak, Marmara ve Adaların balıkçılarını ve balık avında yüzyıllarca kullanılan tekneleri ve malzemeleri de ekleyerek gerçekleştirmiş oldu. Millas’ın önceki kitaplarında bu konularda parçalı olarak yayınlanmış olan bilgiler, bu defa eksiksiz olarak bir araya getirildi.

Özellikle balıkçı hikayeleri ve tiplemelerinin kitaba renk kattığı söylenebilir.

Umarız bu önemli kitap, Millas’ın diğer kitapları gibi, olması gereken yerde, Türkiye’de Türkçede de yayımlanır ve bu denizlerde neleri yitirdiğimize bakıp, kalanları nasıl koruyacağımızı düşünmemize vesile olur.

02 marmara baliklar balikcilar 280x“Marmara, Balıklar, Balıkçılar”. Militos Yayınları, Yunanca, Temmuz 2018, 234 sayfa. Büyük boy, renkli
03 marmara baliklar balikcilar 280xKitap Akillas Millas’ın çok sayıda usta işi çizimini içeriyor.
Son değişiklik Perşembe, 09 Ağustos 2018 01:40
Yorum yapmak için oturum açın