Adalı Dergisi

Adalı Dergisi

Açıklamada “Alışveriş Merkezlerinin (AVM), kuaför ve berberlerin açılmasını ve futbol liginin başlatılması kararını erken, burada çalışanların, sporcuların ve halkımızın sağlığı açısından kaygı verici buluyoruz” denildi.
“Virüs salgınının yarattığı ekonomik ve sosyal travmanın giderilmesi adına atılabilecek aceleci ve hazırlıksız adımlar Adalar’da da tüm sezonu ve yılı da kaybetmek riski yaratabilecektir.”
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara (A.K.), 1 Mayıs günü Bozcaada TV’nin (B.T.) konuğu oldu. Programa Bozcaada Belediye Başkanı (B.B.) Dr. Hakan Can Yılmaz da katıldı. Söyleşinin Ateş Kara ağırlıklı bölümünü, İstanbul Adaları için çok sayıda öneriyi de barındırdığı için yayımlıyoruz:
Olağanüstü bir süreç geçiriyoruz. Hem devlet hem de yerel yönetim olarak aldığımız öncü tedbirler sayesinde bugüne kadar Bozcaada’ya bu salgın bulaşmadı. Bununla birlikte son günlerde vaka sayılarındaki artış hızının düşmesinin bir rehavet getirmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca nisanın son günlerinde C-19 salgınının Türkiye’de pik noktasına ulaştığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ekonomiden ve turizmden sorumlu bakanlar da halihazırdaki sıkı önlemlerin Ramazan Bayramı sonrası gevşetilebileceğini ve buna yönelik hazırlıklar yaptıklarını söylediler.
Adalar Kaymakamlığı 26 Nisan akşamından başlayarak Adalar’a giriş çıkışla ilgili sınırlamalar uygulanacağını açıkladı. Uygulanacak sınırlamalar 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak.
Sağlık Bakanlığı “Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliği”nde bir değişiklik yaparak Covid-19 hastalığını da yönetmelik kapsamındaki bildirimi zorunlu hastalıklar listesine aldı.
Adalılar bir sivil girişim olarak Ada Acil Dayanışma Ağı adı altında İnternet üzerinden "bir araya gelerek" sürekli olarak Koronavirüs'ün Adalar üzerinde etkisini azaltmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda hazırladıkları ve çeşitli kurumlarla paylaştıkları önlem paketi taleplerini de güncellediler.
Adalılar önlem alınması ve Adalar’a en az 1.5 ay süreyle piknik-orman yürüyüşü ve sahil gezintisi amaçlı ziyaretlerin durdurulması için İstanbul Valiliği’ne başvurdular.
Adalar sakinleri, Adalar’a İstanbul’dan yönelen ziyaretlerin kontrol altına alınması talebiyle İstanbul Valiliği’ne dilekçeler gönderiyorlar. Dilekçelerde Valiliğin uygun göreceği bir süre geçerli olmak üzere Adalar’a yönelik piknik, gezinti, orman yürüyüşü amaçlı ziyaretlerin durdurulması talep ediliyor.