Cuma, 02 Mart 2018 15:48

Adalar Ulaşım Hakkı Meclisi

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Son günlerde gerek faytonlarla ilgili, gerekse de vapur seferlerinin iptali ile ilgili gündeme yeniden oturan Adalar’ın ulaşım sorunu güncelliğini ve vahametini koruyor. Adalar’daki dernek, platform ve sivil toplum oluşumlarının bir araya gelerek oluşturduğu Adalar Ulaşım Hakkı Meclisi, konuyla ilgili yerel ve genel ilgili mercilerle kamuoyu ve basına bir deklarasyon gönderdi. Deklarasyon Adalı Dergisi okurlarıyla paylaşıyoruz:

Güvenli, Ucuz, Nitelikli ve Adil Ulaşım İstiyoruz!

Adalarımız İstanbul’un sözde “göz bebeği”, ama gözümüzün içine baka baka uzun yıllardır Adalılara üvey evlât, sürgün ya da milyoner muamelesi yapılıyor. Adalar’da yaşayan her toplumsal kesimden, her yaştan, her meslek grubundan insan olarak, yıllardır en pahalı ulaşım ücretlerine, düzensiz ve yetersiz deniz ulaşımı hizmetlerine maruz kalırken, karmaşa içindeki bir ada içi ulaşım sistemine mahkûm ediliyoruz.

Bugün;

 • Tüm İstanbullulara tanınan standart ulaşım ücretleri, indirimler, abonelikler Adalılara uygulanmıyor.
 • Deniz ulaşımı bütünüyle kar/zarar ve özelleştirme hesabı yapılarak, planlama süreçlerinde hiç bir katılım mekanizması öngörülmeden işletiliyor.
 • Adaların kara ulaşımı düzeni büyük bir karmaşa ve düzensizlik içinde sürüyor. Adalar’ın sahip olduğu SİT alanı niteliklerine aykırı, bilime ve koruma normlarına uygun olmayan günübirlik düzenlemelerle büyük bir kaos ve tahribat yaratmaya devam ediyor.

Adalarımızın kıyılarına kondurulan kaçak iskele binaları, sayıları gün geçtikçe artan denetimsiz ve taşımacılık kriterlerini karşılamaktan uzak, kâr-zarar hesabı güdülerek işletilen motorlar, sayıları azaltılan vapur seferleri, insan, hayvan ve canlı yaşamına zarar veren, Adalar’ın doğal ve tarihi niteliklerini zedeleyen ada içi ulaşım karmaşası hepimizi rahatsız ediyor. Adalılar olarak güvenli, ucuz, nitelikli ve adil ulaşım hakkımızın gün geçtikçe elimizden alındığını görüyoruz.

Yazın vapurlarda taşkın turist kalabalıklarıyla canımız burnumuzda giderken, kışın düşe devrile seyrüsefer eden, can güvenliği olmayan motorlara tıkılıyoruz. “Yeterli yolcu yok, zarar edilir” bahanesiyle vapur hatlarımız, seferlerimiz iptal ediliyor, kara ulaşımında kaos ve çıkar güdüleri temel ulaşım planları haline getiriliyor.

Adalılar olarak bir kez daha söylüyoruz:

Adalar ne üvey evlât, ne ekâbir mekânı, ne tatil köyü, ne de açık hapishanedir. Adalar, bugün günden güne birer “mahrumiyet” bölgesine, sadece yazın hizmet verilen bir tatil köyüne dönüştürülerek cezalandırılıyor. En temel sağlık, eğitim, ulaşım haklarından yoksun bırakılan Adalılar turistik bir bölge olarak planlanarak adalarından kaçmaya zorlanıyor.

Adalar Bizim Yurdumuz, Vapurlar Bizim Evimiz, Ulaşım Hakkımız. Biz tatilde değiliz, Ada’da yaşıyoruz! Yaz-Kış, Gece-Gündüz, Güvenli, Sürekli, Ucuz, Nitelikli ve Adil Ulaşım Hakkımızı İstiyoruz! Bunun için Adalar’daki çeşitli kurumlar, dernekler, inisiyatifler ve hareketler olarak Adalar halkının bu alandaki sorunlarını tartışmak, çözüm yolları aramak, ulaşım planlama süreçlerinde etkin katılım sağlamak için yan yana gelerek oluşturduğumuz Adalar Ulaşım Hakkı Meclisi’nde buluşuyoruz.

İstiyoruz...

 • Adalar Ulaşım Hakkı Meclisi olarak Adalar Belediyesi’nde aktif bir ulaşım biriminin oluşturulmasını istiyor, bu birimin halkın katılımını sağlayacak çalışmalar yapan düzenli bir birim olması sürecinde sorumluluk almaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Adalar’ın deniz ve kara ulaşımına dair politika ve proje geliştirme, yönetim ve denetim süreçlerinde Adalar halkının etkin katılımının sağlanmasının zorunlu olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.
 • Adalar’ın İstanbul ulaşımına ve çarşı bölgelerindeki ulaşım planlarına ilişkin olarak İBB’nin UKOME, Şehir Hatları İşletmeleri, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Adalar Belediyesi gibi kurumların kara ve deniz ulaşımı tartışma süreçlerine aktif katılım istiyoruz,
 • Tüm deniz seferi hatlarında vapurlara öncelik verilmesini istiyoruz.
 • Tarifeler hazırlanırken Adalılara danışılsın istiyoruz! Deniz ulaşımında sefer aralıklarının bir saati geçmemesini, iş günleri her sabah saat 5’ten itibaren bir Bostancı ve Kartal seferi tahsis edilmesini istiyoruz. Adalılar’ın gece mahpusluğunun bitmesi için gece 24:00’ten sonra da karşılıklı vapurlar istiyoruz. Adaların muhtarları, belediye görevlileri, halk meclisleri tarife hazırlıklarına etkin bir şekilde katılsın istiyoruz,
 • Türkiye’nin en pahalı toplu ulaşım hizmetini kullanmak istemiyoruz. Zengin değiliz, Adalar’da yaşıyoruz! Deniz ulaşımında İstanbul’da olduğu gibi indirim ve abonman kartlarının (aylık Akbil, İstanbulkart vb.) aynen geçerli olmasını istiyoruz,
 • Birkaç yıl önce sahip olduğumuz herhangi bir kayıt, kart, elektronik bilet vb. zorunluluğu olmaksızın Adalar arası ücretsiz ulaşım hakkını yeniden istiyoruz,
 • “En insani, en güvenilir ve en kısa sürede” ulaşım ilkelerine uygun olarak etkin bir ulaşım planlaması yapılmasını istiyoruz. Büyükada’yı bir bekleme istasyonu olarak gören ulaşım yaklaşımının değiştirilmesini istiyoruz.
 • Yaz - Kış can güvenliği içinde yolculuk etmek istiyoruz. Motor ve vapurlarda can güvenliğine yönelik tüm önlemlerin uluslararası standartlarda alınmasını, motorlarda güvenlik ve sağlık denetimleri yapılsın, uzun seferlerde acil sağlık hizmetleri bulunsun istiyoruz, araçlarda yaşlı, engelli ve çocuklar için özel düzenlemelerin gerçekleştirilmesini istiyoruz.
 • Adalar içi kara ulaşımında yaşanan kontrolsüz ve denetimsiz akülü araç, fayton, kiralık bisiklet düzeninin hızla masaya yatırılmasını, kara ulaşımının koruma ilkeleri ve Adalar halkının görüşleri ışığında yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

Güvenli, Ucuz, Sürekli, Nitelikli ve Adil Ulaşım Hakkımızı gerçekleştirmek için tüm kişi ve kurumları Adalar Ulaşım Hakkı Meclisi’nde buluşmaya ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

 

Son değişiklik Cuma, 02 Mart 2018 18:18
Yorum yapmak için oturum açın