Pazartesi, 17 Temmuz 2017 16:02

Can dostlarımızın motorlu düşmanları

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)
Büyükada çarşısında ciğerci ve kasap dükkânlarının önlerini mesken tutan can dostlarımız Büyükada çarşısında ciğerci ve kasap dükkânlarının önlerini mesken tutan can dostlarımız Fotoğraflar: Nilgün Refğ Pala

motorlu nakliye araci 280xAda sokaklarından eksik olmayan motorlu nakliye araçları

Adalar’da motorlu taşıt varlığı ile ilk tanışmam üç yaşıma denk gelir. 1958 yazında Büyükada’da, Kanarya Sokak’ta oturmakta olduğumuz evden ikizim Fahri ile sabah oyun oynamak üzere çıkıp akşama kadar dönmeyişimiz, kayıp ikizleri bulmak için başlatılan seferberlik sonrası Hristos tepesinde bir faytoncunun bizi görüp polise haber vermesi ve gelen jeep ile ailemize teslim edilmemiz hayal meyal aklımda. Sonraki yıllarda Kumsal’daki evimize taşındığımızda da arka sokağımızdaki itfaiyenin araçları ve çöp toplayan kamyon dışında Adalar’da dört tekerleklilerle karşılaşmışlığım yoktu.

O yıllarda İstanbul birkaç milyon nüfuslu bir şehir, Büyükada da onun sakin, huzurlu sayfiyesiydi. Bugün İstanbul bina, araç ve nüfus yoğunluğu ile gitgide yaşanmaz hale gelirken, Adalar da son yıllarda bu keşmekeşten payına düşeni alıyor. Yaz mevsiminde, özellikle hafta sonları ve bayramlarda taşıma kapasitesi üzerinde ziyaretçi ağırlarken, faytonlar, bisikletler, motorlu kamu araçları, günübirlik nakliye araçları, akülü bisiklet ve üç-dört tekerleklilerin neden olduğu trafik kaosu yollarda yürümeyi imkânsız hale getiriyor. Artık ne yayaların can güvenliği var, ne de dört ayaklı dostların. Bu keşmekeşte parlayan atlar tarafından ezilen yayalar ya da hız yapan motorlu ve akülü araçlar tarafından çiğnenip öldürülen, sakat bırakılan hayvanlar ile ilgili anlatılar kulaktan kulağa dolaşıyor.

trafik magduru gece 280xÇankaya caddesinde gece karanlığında seke seke ilerleyen trafk mağduru kedi

Ben de yaz başından beri Çankaya meydanından eski kaymakamlığın biraz ilerisindeki evime kadar olan, araç trafiğinin yoğun olduğu bölgede üç ayaklı ya da topal, kuyruksuz ya da kuyruğu boş bir çuval gibi ardından gelen, trafik mağduru birçok kedi ile karşılaştım. Çınar Caddesi de trafiğin en yoğun ve kazaların en fazla olduğu bölgelerden biri. Her ay yüzlerce hayvanın telef olduğu İstanbul’la mukayese kabul etmese de Adalar’da bu tür vakalarda gözle görülür bir artış olduğu ve sokak hayvanlarının cenneti olmaktan adım adım uzaklaştığı ortada.

kuyruksuz kedi 280x Büyükada’da kuyruksuz bir sokak kedisi

Hayvan hakları savunucusu, diş hekimi Pınar Satıoğlu bu konuda, “2003 yılından bu yana Büyükada’da yaşıyorum. Özellikle son beş yıldır artan araç trafiğinden can dostlarımızın olumsuz etkilendiğini düşünüyorum. Akülü ve bisikletli sayısının artması seyir halindeki faytonların güvenli seyahatini engelliyor. Oluşan trafik kaosunda can dostlarımız, küçük çocuklar ve hareket zorluğu olan yaşlı insanların daha fazla sayıdaki kazalarına şahit olmaya başladık. Resmi araçların da hız limitine uymaması oluşan trafik sorununu arttırıyor” derken, Kınalıada’dan hayvansever ve barınak gönüllüsü Elvan Ekemen de durumu şöyle özetliyor: “Kınalıada’da da araç kaosu çok fena. Belediye minibüsü, geri atık toplama kamyonu, bisiklet ve elektrikli motorlardan çektiklerini bir kediler bilir. Bayramın ikinci günü bize ulaşan dört kedi ezilme vakası oldu, ne yazık ki üçü anında ölmüş. Bir tanesi acil müdahalesi yapılıp kliniğe gönderildi. Kışın da en büyük problem araçların hız yapması. En büyük eksik de yetersiz kasisler diye düşünüyoruz.”

trafik magduru 280x Bir ayağını kaybetmiş bir trafk mağduru...

Motorlu araç kullanımının kâğıt üzerinde yasak olduğu Adalar’da ulaşımda yaşanan kaosun nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda Adalı’nın Haziran sayısında “Saldım çayıra, mevlam kayıra!” başlığıyla, konuyu her yönüyle ortaya koyan dört dörtlük bir dosya yer aldı. Dergi elinize geçmediyse yazıyı internetten mutlaka okuyun ve hem kendinize hem de dört ayaklı dostlarınıza mukayyet olun!

 

 

 

 

Son değişiklik Salı, 18 Temmuz 2017 19:33
Yorum yapmak için oturum açın