Pazar, 23 Ağustos 2015 17:41

Tavşan Adası’nda arı katliamı

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)
Tavşan Adası'nda yakılan arı kovanları Tavşan Adası'nda yakılan arı kovanları

11 Mart 2014’de Türkiye Arıcılık Vakfı tarafından Adalar Belediyesi işbirliği ile başlatılan proje zorluklarla yürüyor.

Son olarak, steril bir ortamda erkek arı üretimi ve çiftleşme amacıyla Tavşan Adası’na konan 16 kovanın bir bölümü, kimliği belirsiz kişilerce yakıldı.

Projeyi yürüten Arıcılık Vakfı’nın Başkanı Adil Gündüz, neredeyse her gün kovanları kontrole gittiğini, karşılaştığı manzara karşısında yıkıldığını, böyle bir şeyi insan olan kimsenin yapamıyacağını söylüyor.

Gündüz’ün verdiği bilgiye göre adaya erkek üretimi yapan ve elde kalan son 3 koloni bırakılmış. Ayrıca ciftleştirme kutularından da 15 adet konmuş. Yangın sonucu kovanlarda oluşan sıcak nedeniyle arıların bir kısmı kovanları terk edemeden telef olduklarını, bir bölümünün ise  kanatları yanmış halde yerlerde can çekiştikleri bilgisini veren Adil Gündüz şöyle devam ediyor: “Almanya kanunlarına göre toplu kolonileri öldürmenin cezası 25 ila  33 yıl arası hapistir. Bizde ise hiç bir yaptırım yok ne yazık ki!!! Elimizde, 1.5 yıldır üretmeye çalıştığımız ada arılarından sadece 2 koloni olarak saf kaldı. Ben ancak yazıklar olsun diyebiliyorum.”

Adil Gündüz ve ekip arkadaşları elde kalanları, kayalıkların arkasına daha emin buldukları bir yere sakladıklarını ve günlük kontrolleri de sıklaştırdıklarını söylüyorlar. Ayrıca yeni kovan takviyesinde de bulunmuşlar.

Proje kapsamında bugüne kadar Adalar’da yüzlerce kovan oluşturulmuş ve arıcılıkla uğraşanlarla, bu işe gönül verenlere dağıtılmış durumda.

Ekip bu gönüllü çalışmanın ürünlerini de alıyor. Büyükada iskele çıkışında, gazete bayiinin karşısında Adalar belediyesi ile açtıkları satış noktasında saf ada balı satışına da başlamış durumdalar.

Bir avuç insanın gönüllü gayretiyle yürütülen bu çalışmalara Adalıların sahip çıkması bekleniyor.

 

 

 

Son değişiklik Pazar, 23 Ağustos 2015 17:55
Yorum yapmak için oturum açın