Çarşamba, 28 Nisan 2021 17:27

Adalar Vakfı’ndan açıklama

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Cumhuriyet gazetesinin 26 Nisan tarihli nüshasında yayınlanan “Adalar’da Tartışmalı Ortaklık” başlıklı yazıyla ilişkili açıklamamız aşağıdadır.

Habere konu bahçe katı işyeri, 2008 yılında Adalar Vakfı yönetiminde bulunan dört kişi tarafından eşit hisseyle ortak satın alınmıştır. Aynı yıl, Adalar Vakfı İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyetine başlayan Adaevi Kültür işletmesine kiralanmış ve yaz-kış açık tek kültür merkezi olan “Adaevi” bu işyerinde 2010 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüş, 2010 yılında vakıf yönetimince alınan kararla farklı bir yere taşınmıştır.

Söz konusu işyeri o günden sonra, yani tam 11 yıldır üçüncü şahıslara kiraya verilmektedir.

Bu 11 yıllık kiralama döneminde ne Adalar Vakfı’nın ve iktisadi işletmesinin ve ne de haberde adlarına yer verilen tek tek mülk sahibi hissedarların kiracılarla bir ortaklığı söz konusu olmamıştır. Durum bugün de böyledir. Dolayısıyla haberin başlığı ve spotunda vurgu yapılan “tartışmalı ortaklık” tümüyle gerçek dışıdır.

Haberdeki işyerine ilişkin söz konusu edilen “kat maliklerinin haklarını görmezden gelerek genişletme ve can-mal güvenliğini tehlikeye atma” gibi iddiaların dayanağı yoktur ve doğru değildir.

İşyerinin, satın alındığı 2008 yılından önceden kalan ve alındığı günden 13 yıl sonra, 2020 yılı sonlarında gündeme taşınıp ve Koruma Kurulu tarafından raporlanan “binanın ilk projesine ait aykırılıklar”, mülk sahipleri tarafından kurul tarafından verilen süre içinde giderilmiştir ve bu işleme ilişkin şu anda açılmış ne bir “kamu davası” ve ne de yapılmış bir “suç duyurusu” bulunmaktadır.

Saygıyla duyururuz.

Adalar Vakfı Yönetim Kurulu

Son değişiklik Çarşamba, 28 Nisan 2021 17:30
Yorum yapmak için oturum açın