Sayı 196 - Ekim 2021

Sayı 196 - Ekim 2021

 Hareketli günler...

Ekim hareketli başladı. 4 Haziran’da toplanan UKOME (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) önemli kararlar almıştı, Adalar’ın ulaşım ve lojistik düzenine ilişkin. Bu kararların yürürlüğe girmesi gecikmişti. Hedeflenen ulaşım aracı sayısına ulaşılamadığı, bu nedenle de yürürlüğe girecek yeni düzenin aksamalara neden olabileceği söyleniyordu İBB yetkilileri tarafından.
Son dönemde Büyükada, hukuk tarihine geçecek vakalarla anılıyor. Önce Büyükada Davası, şimdi de Büyükada İskele Tahliye Vakası.
Adalar’da bireysel akülü araç kullanımı yeniden düzenleniyor. UKOME’nin Haziran 2021’de aldığı karar 5 Ekim’den itibaren yürürlüğe giriyor. Peki bu noktaya nasıl geldik? İşte bireysel akülü araç kullanımının yaklaşık 20 yıllık geri planı…
Adalar’ın daha yaşanabilir bir yer olması için Adalar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların önemli bir aşaması olacak olan bu uygulamadan umarız geri adım atılmaz.
Adalılar bu konuda ikiye falan bölünmedi. Bu kadar zamandır çile çektik, tartıştık, dövüştük, yazdık, çizdik, plan ürettik, dilekçe verdik, bekledik, bekledik, bekledik…. Artık iyi şeyleri hak ettik … Gerekirse aynı şeyleri sil baştan gene yaparız.  Ama artık bu yeni başlangıcın arkasında olalım sevgili Adalı dostlarım.
Güncel sorun kayıt dışı ve günübirlikçilerden aldıkları yüksek ücretler herkesin dilinde olan “Korsan akülü taksicilik”. Kullanıcıları üzerinde denetimler yoğunlaştırılabilir, trafikten men, ağır para cezası gibi önlemler alınabilir. Buna karşılık yeni düzenleme temelde bu taksiciliği ve başka keşmekeşi önlemeye çalışırken, toptancı yasaklamalarla günlük yaşamı kolaylaştıran hizmetlerin görülmesini de engelliyor.
Adalar’ın ekonomisi büyük ölçüde yazlıkçılara ve turizme bağlı. %90 gibi bir oran versek yanlış olmaz. Gelecek yıllarda da farklı olmayacak. Turizm bu kadar baskın olunca, çalışanları da çarşısı da, gözünü “bu yıl turizm nasıl oldu, gelecek nasıl olacak” sorusuna kilitleniyor ister istemez. Aynı soru sayfiyeciler-yazlıkçıların durumu için de geçerli elbette.
1 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de, 30 Eylül 2021 tarihli iki ayrı Cumhurbaşkanı Kararı ile, Sedef Adası ve Kaşık Adası’nın bir bölümünün “koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda”, “kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine” karar verildi. Koordinatları belirtilen bu alanlar dışında kalan alanların koruma dereceleri ile ilgili bir…
Büyükada MAG grubunun üyelerinin sayısının daha da artırılması tüm bu faaliyetlerin gereğince yapılması için çok önemli görünüyor. Her yaştan, her fizik yapıdan adalıları Mahalle Afet Gönüllüleri eğitimlerine katılmaya davet ediyoruz.
Bu patırtıda bir de alt katımda aylardır bitmeyen bir onarım çalışması var. Sabahın köründe başlayan matkap sesi sanki evimin içinde gibi.
Adalı Yayınları için 2021 yılı atılım yılı olarak değerlendirilebilir. Bu bir yıl içinde beşi yeni, altısı yeniden baskı olmak üzere on bir kitap yayımlandı.
FeminİSTANBULfestivali’nin beşincisi 1-3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festivalin ikinci günü ise Adalı sanatçıların ‘Karşı Kıyıya Mektup’ sergisi ile başladı.
Yıllar öncesinin gazetelerinde Adalarla ilgili haberleri taramaya devam ediyoruz. 1935 Ekim’inde Adalar’da gündem nelerden oluşuyormuş? İzlemek ister misiniz? Bakalım o zaman…
Toplumsal alt üst oluşlar, dünyanın her yerinde ve her anında, İşgal İstanbul’u ya da Büyük Ekim Devrimi örneklerinde görülen sıcak çatışmalar olmadan da yaşanmakta. Bu kırılmaların günlük yaşamımızın olağan akışında oluşturacağı altüst oluşlara karşı “Bu gidiş hayra alamet değil”, “Allah sonumuzu hayr’etsin” diye endişeleniyoruz,  birbirimizi uyarıyoruz, değişimi en az acıyla…