Cuma, 03 Eylül 2021 15:53

Heybeliada’da üç yıl üst üste üçüncü yangın. Bu kez 7 hektar kaybedildi.

Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Her yaz afetlerle anılmaya devam ediyor Adalar’da. Bu yıl da öyle oldu ve Heybeliada’da 21 Ağustos öğle saatlerinde, Hüseyin Rahmi Gürpınar evinin hemen yanıbaşındaki ormanlık alanda başlayan yangın, şiddetli poyrazın da etkisiyle hızla yayıldı ve Çam Limanı’nın eteklerine kadar inerek 7 hektarlık ormanlık alanı kül etti.

Geçen yıl 12 Temmuz’da aynı bölgede çıkan yangın 6 hektardan fazla ormanlık alanı etkilemişti. Ağaçlandırılan bu alan ile Telsiz Mektebi olarak da bilinen eski Rum Ticaret Mektebi binaları sınırlamasa, bu kez çok daha geniş bir alanın yanması işten bile değildi.

2019 yılında ise, yine bu bölgede, Çam Limanı sırtlarında yaklaşık 1.5 hektarlık ormanlık alan yanmıştı.

Uzmanlar, Adalar’da orman yangınlarının tamamına yakınının insan kaynaklı olduğunu söylüyor. Yangının evlerin sınırındaki ormanlık alanda başlaması da, yine insan elini işaret ediyor. Bugüne kadar, yangının sabotaj sonucu olabileceğine dair bir açıklama, bulgu paylaşılmadı.

Temmuz ayının büyük Manavgat, Marmaris, Bodrum yangınlarından sonra İstanbul Valiliği, ormanlık alanlara giriş çıkışı yasaklamıştı. Adalar Kaymakamlığı da, bu karara ek tedbirler almıştı ama bütün bunlara rağmen yangın engellenemedi. Bu sayımızda yer verdiğimiz iki rapor da, bu tedbirlere rağmen, ihmallere dikkat çekiyor. Hem yangın öncesindeki ihmallere ve hem de yangına müdahale aşamasındaki eksikliklere. Üstelik, 2020 yangınından sonra yangına birinci derecede müdahale ile yetkili Orman görevlileriyle, Adalar İtfaiyesi ve gönüllüler arasında raporlanan işbirliği-koordinasyon, ekipman ve altyapı eksikliklerinin giderilmesine dönük önemli adımlar atılmasına rağmen.

Yangın önce karadan, sonra da havadan 3 saate yakın süren müdahale sonrası kontrol altına alınıp söndürülebildi.

11 Kasım’a kadar alanın ağaçlandırılacağı açıklandı

2021’in büyük orman yangınları ardından, yanan alanların ağaçlandırılmasına ilişkin çok sayıda tartışma yaşanmıştı. Adalı dergisinde de bu tartışmalara yer vermiştik. En yaygın görüş, alanın kısmi temizlik sonrası kendi haline bırakılması, 2003 Burgaz ve 2020 Heybeli yangınlarından sonra yapılan hataların tekrarlanmamasıydı.

Buna rağmen, eylül başında yanan alanda inceleme yapan ve  7 hektarlık alanda bin 700 ağacın zarar gördüğünü belirten İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Şahan, "11 Kasım'a kadar ağaçlandırma çalışmalarını tamamlayıp yanan alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" diye açıklama yaptı.

 
Son değişiklik Cumartesi, 04 Eylül 2021 14:17
Yorum yapmak için oturum açın