Sayı 132 - Haziran 2016

Sayı 132 - Haziran 2016

Adalar Müzesi'nden yeni, yeniden bir sergi:

Marmara'da Hayat Var Şimdilik - 2

2012'den 2016'ya değişim

 

Haziran ayından merhabalar, Bu ay Adalar’ın yaza merhaba dediği ay. Okullar kapanıyor, karneler alınıyor ve adaların bu gelişmelerle birlikte nüfusu artıyor.
“Marmara’da Hayat Var Şimdilik - 2” sergisi 18 Haziran 2016 tarihinde açılıyor. Sergi, Büyükada Çınar’daki Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde...
“Beybabanıza gösterebileceğiniz saygı ve teşekkürün en güzeli, kendi evladınıza da en iyi şekilde babalık etmektir. Tüm babalara, aileleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu günler dilerim.”
Geçen gün, başıma ilginç bir şey geldi, herkesin başına gelebilir diye boyuna paylaşıyorum... “Ben baş komiser Orhan, kimle görüşüyorum?” diyen bir adam...
1950’lerin başında bir avuç amatör balıkçı salaş görünümlü bir balıkçı kasabası olan Marmara’ya gelmişti... Bu değerli insanlar İstanbul Radyosu ve Güneş Spor’un kurucularından, ilk spor spikerimiz Eşref Şefik ve Tatbiki Güzel Sanatlar’dan Dekoratör Prof. Mazhar Resmor’du.
13 Mayıs 2016 tarihinde, Büyükada Şehit Murat Yüksel İlk Öğretim Okulu 4. sınıf öğrencileri, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Bakırköy Ferit Aysan Eğitim Parkı’na bir ziyarette bulundu.
Osmanlı sanatı süslemecilik üzerine kuruluydu zaman içerisinde batı resim sanatının etkisi kendini göstermeye başlamıştı. Resim sanatını süsleme aracı olarak kullanıyorlardı.
nazım hikmet soruyor: sen, mutluluğun resmini yapabilir misin abidin? ... abidin dino cevaplıyor: ... işte o zaman nazım, yapardım mutluluğun resmini ...
Bolluk, bereket, mucize, şans, kısmet, keramet ve daha birçok güzelliğin sembolü Hıdrellez 6-7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Heybeliada’da 3 gün süren şenlikle kutlandı!
Gazeteci Kadir Can’ın objektifinden yansıyarak albüm haline getirilen kitapta, son 40 yılda İstanbul’un merkezi yerleri ve sokak aralarındaki çarşı ve pazarlarda çekilen siyah-beyaz ve renkli fotoğraflar bulunuyor.
Burgazada Gönüllüleri Sanat Ve Eğitim Merkezi (Gönüllüevi), Adalar Belediyesi’nin katkısıyla Sait Faik Abasıyanık’ı anma ve bahar konseri gerçekleştirdi. 
Sait Faik Abasıyanık anısına düzenlenen hikâye ödülünün bu yılki sahibi Muzaffer Kale oldu. 1954 yılından beri her yıl ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs’ta yapılan törenle ödül sahibi armağanını aldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’daki trafiği rahatlatmak için Heybeliada’ya 1.146 metrekare alan üzerine yeni deniz otobüsü iskelesi yapacak.
İstanbul’un en eski otellerinden, Adalar’ın simgesi, Heybeliada’nın incisi tarihi Halki Palas Oteli kapanıyor. 
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ordusunun, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi güçlerine karşı kazandığı zaferin yıldönümü Heybeliada’da kutlandı.
Sait Faik Abasıyanık Müzesi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi ortaklığıyla 4 Haziran 2016 tarihinde, Burgazada’da bir “Kuş Gözlem Şenliği” düzenlenecek.
Beslenme tarzımızda ve alışkanlıklarımızda yaptığımız değişiklikler, ileriki yaşlarda ne derece sağlıklı olacağımızın birer göstergesidir.