Sayı 131 - Mayıs 2016

Sayı 131 - Mayıs 2016

Dünden bugüne, bugünden geleceğe uzanan tarih: Adalar Müzesi

Baharın en güzel ayından merhabalar tüm Adalılara ve Adalı Dergisi okurlarına! Gündem yoğun; bahar, tazeliği ve enerjisiyle beyinlerde yarattığı fırtınaları üretimle dinginleştirmek için sabırsız.
Bilindiği üzere 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası’dır. Müzeler Haftası’nda yaşadığımız toprakların, geçmişi, yaşamı, kültür varlıkları tanıtılır; eski dönem eserlerinin korunmasının gereği anlatılır.
İstanbul Adalar ilçesinde süregelen deniz ve kara ulaşımına yönelik sorunların tespiti ve önerilerin görüşülebilmesi için yapılan toplantı Çınar’daki Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür Merkezi bahçesinde yapıldı.
Amerika’daki İstanbul Ermenileri Derneği (Bolsohay Miutyun) tarafından yapılan bir organizasyonla, daha önce Erivan ve İstanbul’da izleyiciyle buluşan, bestesi Majak Toşikyan’a (Cenk Taşkan) sözleri bana ait olan Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu, oradakilere de ulaştı.
Antik Çağ’daki ismi ‘Prokonnessos’ olan Marmara Adası’nda yaklaşık 2500 yıldır mermer çıkarılmaktadır. Günümüzde Türkiye’nin mermer ihtiyacının büyük bir bölümü halen buradan karşılanıyor.
Büyükada Çarşısı’nda, Hüseyin Karayaprak’ın fırınının karşısındaki gümüşçü dükkânı, bundan 70 sene önce Niko Kasapoğlu’nun erkek berberiydi. İçeride üç berber koltuğu vardı. Giriş kapısına yakın olanda baba Niko, onun yanındakinde büyük oğlu Apostol, üçüncüsünde de küçük oğlu Koço müşterilerini tıraş ederdi.
Adalar Belediyesi Hayvan Barınağı’nda şu an 250’yi aşkın köpek, zor şartlarda yaşatılmaya çalışılıyor. Bu hayvanlar arasında sahiplendirme şansının yüksek olduğu genç köpeklere yuva bulunabilirse, diğer köpeklerin yaşam şartları da iyileştirilmiş olacak.
Minyatür Sanatı, Ortaçağ Avrupa’sında el yazması kitapların baş harflerini süslemek için kullanılan kırmızı renkten adını alır.
Son zamanlarda, lodoslu günler çoğaldı. Dünya atmosferinde öyle bir terslik oluştu ki, gün boyu insanı bedbin yapıyor, gece boyu da uykusuz bırakıyor.
Bu ay ve gelecek ayki yazımı sadece ‘meditasyon’a ayırıyorum. Çünkü kendi başına bir konu olan meditasyon zamanımızın keşmekeşinde bence zorunlu tutulması gereken bir aktivite, bir hediye, bir lütuftur.
sana koşuyorum bir vapur içinde / ölmemek delirmemek için / yaşamak bütün âdetlerden uzak  / yaşamak...
Bu yıl 52.’si kutlanan kütüphane haftasının teması olarak Unesco’nun “Uluslararası Küresel Anlayış Yılı” ilan etmesi doğrultusunda Kültür Bakanlığı “Kütüphanelerin Uluslararası Kültürel Anlayışın Gelişmesine Katkıları” olarak belirlemişti.
2011 yılında kurulan Yaman Kahraman yönetimindeki Adalar Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu, Haziran ayı itibariyle Adalar’ın çeşitli yerlerinde yaz konserlerinin olacağının müjdesini veriyor...
Atina’da Mnimosini Derneğinden Dr. Akilas Millas’ın “Prinkipos Hristos Manastırı ve Mahallesi” adlı yeni eseri yayınlandı.
Kültür ve Musiki Derneği, Büyükada’da, 2003 yılında 17 Adalı kadının katılımıyla kuruldu. Dernek, faaliyetine Adalar Kültür Ve Musiki Derneği Kadınlar Korosu adıyla başladı. Daha sonraları zaman zaman Adalı erkeklerin de katılımıyla çalışmalarına devam etti.
Adalar halkı ve Ada ziyaretçilerinin Büyükada çarşısının içerisinde rahat ve güvenli bir şekilde gezebilmesini sağlamak amacıyla çarşı girişlerine bariyer sistemi yerleştirildi.
Geçtiğimiz ay içinde Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Merkezi’nde bir sunum eşliğinde gösterdiğimiz “Toprağın Tuzu” belgeselinin yönetmeni ünlü Alman sanatçı Wim Wenders. Yaşamı filme konu olan Sebastiao Salgado’nun oğlu Julio Ribeiro Salgado ise belgeselin ortak yönetmeni.
Yüksek tavanlı evin salonuna girdiklerinde hemen sağ yanda yerleştirilmiş olan antika masa ve üzerindeki fiyat tarifesi Canan’ın dikkat çekti. Seyide Hanım’ın bu evi pansiyon olarak işlettiğini bilmediği için şaşırmış olması Seyide Hanım’ı bir açıklama yapmaya yöneltti:
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, 2005 yılında, aşılamanın desteklenmesini savunmak için “Aşı Haftası” yapılmasına karar vermiştir. Bu kapsamda 2013 yılına kadar düzenlenen yedinci Avrupa Aşı Haftası etkinliğine Türkiye de katılmıştır.