Sayı 124 - Ekim 2015

Sayı 124 - Ekim 2015

Ve okullar açıldı... Adalar boşaldı, kış nüfusu kaldı... Sıcak, sımsıcak geçen geçen Eylül bize veda ederek yerini akşamları ve geceleri serinleten Ekim’e bıraktı.
Bu yıl Büyükada macera adasıydı MacerAda’nın üçüncüsü, son yılların en sıcak Eylül gününde koşuldu. Ama güneşin yakıcılığı, havanın bunaltıcılığı ve yoruculuğu, yarışmacıların enerjisi ve adrenaliniyle baş edemedi. Takımların tamamı, yüzme, bisiklet ve oryantiring etabını bitirdiler.
4 Eylül Cuma günü Burgaz’daki Sait Faik Müzesi’nde, Burgazadası Kültür ve Kalkınma Derneği Festival Komitesi’nin, Adalar ve Kartal Belediyelerinin katkılarıyla düzenlenen; Adalar Sokak Festivali kapsamında pek nostaljik, pek duygusal bir söyleşi gerçekleşti.
Atatürk’ün naaşının 19 Kasım 1938 Cumartesi günü Yavuz Zırhlısı ile adanın arkasından geçerek İzmit’e götürüleceğini duyan Heybeliadalılar tarihi olayı en iyi görebilecekleri yere koştular.
Hükümetin Sivriada’ya turistik tesis ve otel projeleri ve planları mahkeme tarafından iptal edildi!
Onur Belge, 6 Eylül 2015 tarihinde saat 05.00 sularında Kınalıada’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonrası, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşama veda etti.
sesinde ne var biliyor musun / eski öpüşler var / banyonun buzlu camı / birkaç gün görünmedin / okul şarkıları var
Uyku... Her şeyi unuttuğumuz, dünyadan hatta kendimizden bile soyutlandığımız sadece bize özel birkaç saate sahibiz. Dünyada ne olursa olsun, o gün başımızdan ne geçmiş olursa olsun, uyurken hiçbir şey umurumuzda olmaz.
Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür Sanat Merkezi’nde “Adalı Çocuklar Resim Sergisi” açıldı...
Freud’un çalışmalarından etkilenerek gerçeklik yerine rüyalarla ilgilenen bu akım, siyasi ve edebi akım olarak yoluna devam ederken, fotoğraf ve sinema sanatını çok etkilemiştir.
Türkiye’de iç turizmin başladığı önemli yerlerden olan Marmara Adası 1950’li yıllardan itibaren artan turist sayısı ile bir anda cazibe merkezi haline gelmişti.
7 Eylül 2015 tarihinde “60. yılında 6-7 Eylül olaylarını anma” etkinlikleri Adalar Kent Konseyi-Büyükada Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Günümüzde İsveç Krallığı’na dahil olan topraklar MÖ 11.000 yıl önce buzlar ile kaplı imiş. Çeşitli kavimlerden sonra 6. yüzyılda Vikingler hakimiyet kurmuşlar.
Uluslararası Kıyı Temizliği kampanyası kapsamında Heybeliada’da kıyı temizliği yapıldı.
1972 yılının Ekim ayında yaşadıklarımı, bu yaz başlarında, bir radyo yayını için kaleme almıştım.
İstanbul Adaları’nın kentsel, çevresel, ekolojik ve kültürel değerlerinin korunmasına dikkat çekmek ve kalıcı sanat eserleri bırakmak amaçlı  ‘‘Adalar Sokak Festivali’’nin ilki 1-6 Eylül tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi.
Kurul Prof. Dr. Sinan Özbek’in açılış konuşmasıyla başladı. Genel sekreter Abdurrahman Küçüksarı yapılan etkinlikleri bir sunumla anlattı. Kurul gündem toplantısı katılımcıların dilek ve önerileriyle son buldu.
19 Eylül 2015’de başlama noktası Büyükada olan Red Bull Geç Kalma Bisiklet Turu yarışı Adalılara heyecanlı bir gün yaşattı.
Bu yıl 1915 yılının 24 Nisan gününü anıp ağıtlar yakarken, ülkemde yaşayan Ermeniler, dünya Ermenilerinin de yaptığı gibi, aile ağaçlarının dökümünü kaleme aldılar.
Yaklaşık 3 yıldır Heybeliada Halk Kütüphanesi’ni yeniden açtırmak için mücadele eden Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Girişimi Nisan ayında dernekleşti.
Yaklaşık 100 tipi bulunan HPV’nin 30 kadar tipi alt genital bölgede enfeksiyona sebep olur. Genital bölgede kanserle ilgisi olup olmamasına göre genital HPV tipleri iki gruba ayrılırlar.