Sayı 123 - Eylül 2015

Sayı 123 - Eylül 2015

Sıcak günler hiç geçmeyecek sanırken yılın son üç ayına girdik ve Eylül’ü getirdik. Sıcak günlerin sıcağı sadece tenimizi yakmadı, yüreklerimizi de yaktı yakmaya devam ediyor. Sonbahar bedenimize serinlik sundu sunmasına ama yüreklere düşen yangını durduramadı.
Her daim savaşın gerekçesi olanlar, savaşı çıkaranlar ölene, yok olana; yoksullaşanlara, yerinden yurdundan ettirilen ezici çoğunluğa barışı konuşturuyorlar. Bu paradoksu çözmeye başladığımızda ‘barış’ istemek ve barış içinde yaşamak daha anlamlı olacaktır.
Adalar Barış Bloku, 24 Ağustos akşamı, Büyükada’da, Adalar Kent Konseyi Kültür ve Sanat Merkezi’nde 106 kişinin katılımıyla yapılan bir toplantıyla kurulmuştur.
İyisiyle kötüsüyle, eğrisiyle doğrusuyla Yazı devirdik sayılır, Eylül’ü getirdik. Pek de kolay olmadı valla. Zor bir yazdı, zira eritici sıcaklar bir yandan, kötüsü çok iyisi az, eğrisi çok doğrusu azdı.
Artık bir gerçeğin altını çizmek zamanının gelip geçtiğini biliyorum. Adalar, eski Adalar değil. Hele “Ada” hiç değil. 1983 yılından bu yana yürütülen çabalarla “kasaba” görünüşü ile tenzil-i rütbe almıştır.
6 Eylül sabahı saat 07.00’de tüm yarışmacı arkadaşlarımızla beraber, yarışmanın başlayacağı Büyükada’ya motorla hareket edeceğiz. Malzemeleri kıyıya teslim ettikten sonra tekne yüzme etabının başlayacağı yere geri dönülecek ve yüzme etabı başlayacak.
Belki hatırlayacaksınız, 2014 yılında Heybeliada’dan ünlü bir yazar, bir şarkı sözü yazarı ebedi aleme göçtü. Ünlü ‘Zeytin Gözlüm’ şarkısının son derece duygu dolu sözleriyle güftecisi Bekir Sıtkı Erdoğan aramızdan kaydı gitti.
Üçüncü ders: Doğru zannettiğimiz en az bir kalıbı kırmak
benden zarar gelmez / kovanındaki arıya / yuvasındaki kuşa; / ben kendi halimde yaşarım / şapkamın altında.
... Son iki yıldır Kınalıada’da sayıları gittikçe artan akülü araçlar tehlike saçıyor. Bu araçlar gerçekten gerekli mi? ...
Konstrüktivizm 1917 yılında gerçekleşen Rus Devrimi’nin, yeni kurulacak olan sistemde ihtiyaç duyacağı sanatsal yapıya cevap olarak ortaya çıkan bir akımdır. Dadaizm ise 1. Dünya Savaşı sırasında burjuvaziye ve savaşa karşı ortaya çıkmış bir akımdır.
Gündoğusu rüzgârı alabildiğine esiyordu. Sıcak bir yaz günü, yelkenleri fora bir tekne göründü ‘Aba Burnu’nda... Bembeyaz gövdesi dalgaların arasından süzülerek Gündoğdu çakarını geçti ‘Aşina 2’. Küçük bir tekneydi, fakat büyük bir denizcinin yol arkadaşıydı. Son göz ağrısıydı belki de...
11 Mart 2014’de Türkiye Arıcılık Vakfı tarafından Adalar Belediyesi işbirliği ile başlatılan proje zorluklarla yürüyor.
Bu şehirler için en güzel aylardan birinde, en uzun günü ve beyaz geceleri yaşamak üzere 19 Haziran 2015 sabahı Kopenhag havaalanına iniyoruz.
Yapı Kredi Yayınları, İstanbul Eğitim Müdürlüğü’nün “Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarından biri olan Nâzım Hikmet’in adına, yaratıcılığı destekleyen ve geliştiren bir yaz okulu kurdu.
...Bilmem evcil hayvanlarla ilgilendiniz mi hiç? Herhangi bir yiyeceği ağızlarına almadan evvel nasıl da defalarca kokladıklarına dikkat ettiniz mi? Ben, bahçemde yaşayan kaplumbağaların koku alma hassasiyetine hayranım.
2015 Ocak ayı ortalarında Adalar bakımevi çalışanından bir telefon geldi. Akşam bir köpeğe araç çarptı ihbarıyla Maden bölgesinden çamur ve toprağa bulanmış bir köpeği bakımevine getirmiş. Ancak köpeğin arka tarafı tamamen felç ve yerden doğrulamıyormuş.
Son zamanlarda her yerde hemen her haber kanalında, gazetede Kurbağalıdere ile ilgili haberleri izler ve okur olduk. Kurbağalıdere’den çıkartılan atıklar nereye götürülüyor ya da dökülüyor? Nereye dökecekler? Tabi ki en kolay olan yere, denize!
Balkan Rapsodisi, Osmanlı’nın son dönemini ve Balkan Savaşı’nı akıcı bir dille anlatan ve okuyanı filim izlercesine içine çeken bir roman. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatacak bir üçlemenin ilk kitabı.
Kınalıada Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Kilisesi’nde 16 Ağustos Pazar günü Üzüm Bayramı (Verapoğum) kutlandı. Çok sayıda kişinin katıldığı kilise ayinini, Adalar Ermeni Cemaati Kilisesi ve Baş Rahibi Tatul Anuşyan yönetti.
İstanbul Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü İlk Yardım Birimi Eğitim Bürosu tarafından Paramedik Reyhan Öztürk ve Sağlık Teknikeri Cihan Yalva tarafından 11 Ağustos 2015 salı günü Burgazadası’nda “Temel Yaşam Desteği ve İlk Yardım” konulu bir seminer verilmiştir.
Adalı dalgıçlar Serço Ekşiyan, Ercan Akpolat ve Ekrem Başak tarafından keşif dalışı yaparlarken belirlenen beton ve çimento atıkları denizden çıkartıldı.
Türkiye’ye yabancı ziyaretçi girişi azaldı ama İstanbul’a ve Adalar’a ziyaretçi akışı hız kesmeden ve artarak devam ediyor. İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın ilk 7 ayına göre %8 artarken, Adalar’a gelen günübirlik yabancı sayısındaki bu artışın %20’den fazla olduğu tahmin ediliyor.
Hpv ‘Human Papilloma Virus’, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yapabilen, condyloma acuminatum, adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan ve servikal kanserle ilişkili olduğu kesin olarak saptanmış bir virüstür.
Adalı Yayınları, İstanbul Adaları için kitap yayımlamayı sürdürüyor. 2015 yılında ikisi yeni, dördü tekrar basım 6 kitap yayımlandı.