Sayı 119 - Mayıs 2015

Sayı 119 - Mayıs 2015

Mevsim olarak bahara girdik, iklim olarak giremedik... Mayıs ayını sıcak, pırıl pırıl bahar kokulu olarak karşılayamadık bu yıl. Hani “tek çiçekle bahar gelmez” sözünü doğrularcasına çiçekler tek tek açtı bu yıl. Sevgili Turgut Kuli de bu baharı tek lale ile ölümsüzleştirip Adalı’nın kapağına taşıdı. Mayıs, Adalar’da sezonun açılmasının adıdır aynı…
Akillas Millas’ın, 2014 yılında Adalı Yayınları’ndan çıkan “Büyükada” kitabının tanıtımı için büyük bir etkinlik düzenleniyor.
...Ağaçlara kıyıyorlar demiştim. Çünkü günümüz insanının anlayışına göre, ne yazık ki uygarlaşmanın yolu betonlaşmaktan geçiyor...
Geçen ay Ada’mızın önündeki denizde uzay gemisi gibi bir yaratık dolaşıyordu. Gördünüz herhalde. Yeni yapılan vapurumuzmuş!
“İnsanın gücüne inanıyorum, sözün gücüne de bundan dolayı inanıyorum. Edebiyatımı bu gücün üstüne kurmaya çalıştım. Söz insanın kendisidir.” (Yaşar Kemal)
Sicilya: ‘Akdeniz’in gözünü seveyim’... Ne varsa Akdeniz’de var. Daha doğrusu, Akdeniz’de her şey var...
Bu yıl “Yılın Kütüphane Dostu” ödülü kütüphanecilik alanında yaptığı çalışmalardan ötürü Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Girişimi’ne verildi.
adalı’nın alnına yazmışlar denizi / sonra çizgi çizgi kesmişler, / gömleğine dikmişler / adalı’nın.
Panik atak, bastırılmış, söze dökülememiş, bazen farkında bile olmadığımız birikmiş korku ve kaygılarımızın sebep olduğu en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan biridir.
19. yy sonlarında sembolizm, hayal gücü ve düşünceleri yeniden canlandırırken art nouveau, daha dekoratif çalışmaların yapıldığı bir dönemdi.
İnsanlar arasındaki özellik ve farklılıklar, gerek bireyler ve gerekse toplumlar arasında, ürkütücü bir boyut arz etmekte, hatta çoğu zaman, nefrete dahi dönüşebilmektedir. Nefretin olduğu yerde ise sevgi barınamaz.
Modern insan öyle kibirli öyle kibirli imiş ki, her şeyi kendi kontrolünde zannedermiş ve her şeyi bildiğini ya da bilmesi gerektiğini...
Heybeliada’nın Hıdır-Ellez Şenlikleri geleneksel olarak gerçekleştirilmeye devam ediyor.
Heybeliada Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri elbirliğiyle “Enerjinin Etkin Kullanımı ve %100 Yenilenebilir Enerji” konulu bir konferans düzenledi.
Çevre etkinliğinin ikincisi 6 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 10.00 ‘da Büyükada Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenleri ile tekrarlanacak. Tüm adalılar davetlimizdir.
Marmara Adası’nda 1970’lerin başlarında ‘Zula’ adında salaş bir meyhane vardı. 1978 yılında ise Girit mübadili bir ailenin oğlu olan İsmail Mersin tarafından, ‘daha esaslısı’ manası yüklenerek ‘Baba Zula’ adında bir şarap evi açıldı.
Bugün yaşadığımız yer olan Adalar’da, hemen her adaya bir müze düştüğünü hatırlatarak “Müze nedir?” sorusunu cevaplamakla yazıya başlayalım.
...Bir gün biz de yaşlanıp onların karşılaştıkları güçlüklerle karşılaşacağız...