Sayı 118 - Nisan 2015

Sayı 118 - Nisan 2015

Nisan ayı alabildiğine günleri dolu bir aydır. Bu ay Rum, Ermeni, Süryani, Asuri, Ezidi, Yahudi, Müslüman bütün inançların bayram ve kutlamalarını barındırıyor. 
Ve Nisan ayına da merhaba dedik. Yeni yıldan bugüne üç ayı devirmişiz. Sanki göz açıp kapadık da Nisan’a geldik. Çok çabuk geçti velhasıl. Nisan bize bahar tazeliği ve sevincini, sevinçli haberlerini de armağan etti.
Mart ayında Dünya Kadınlar Günü kutlandı, biliyorsunuz. O yüzden es geçmeyelim dedim. Ey dünyanın tüm kadınları! Aslında pek anlamsız bulduğum; Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun!
Geçen aydan başlayarak her sabah, ortalama 2 saat yürüyerek 8 kilometre yol tepiyorum. Bu yürüyüşlerde bana refakat eden arkadaşlar değişiyor. Herkesin kendine göre bir programı olduğundan sabit bir yürüyüş arkadaşım yok.
Marmara Adaları’nda yaşayan insanların en önemli geçim kaynaklarından biri balıkçılıktır. 1970’lerin başına kadar daha çok Marmara Denizi’nde kullanılan bir tekne tipi olan ‘Kancabaş’lar zamanla içlerine makine konularak evrim geçirmiş, takip eden yıllarda ise tek tek kaybolmuş...
nedir bu içimdeki özlem? / bilmez miyim? / anlamaz mıyım?
Yıldızlar var, bir de ay. Ben güneş olmuşum. Annemin diktiği ışıkla değişen turuncu elbisemle -tuvalet o zamanın deyimiyle, ilk tuvaletim- kollarımı açarak çıkıyorum sahneye. Ay, sonra da bir bir yıldızlar kapanıp kayboluyor. Sol bileğimde iki tane yara bandı var, o günüme nazarlık olan.
fırtınaları ayağınıza / meltemleri saçınıza yollayacağım. / yakamozlar tırmanacak göğsünüze / martılara söyleyeceğim gelsinler.
Beyin, insan bedeninin kalpten sonra gelen en önemli organlarından bir tanesidir. Hissediyor olmamızın, düşünebilme kabiliyetimizin, geçmişte yaşadığımız anıları hâlâ zihnimizde barındırabiliyor olmamızın, duygularımızın,...
Empresyonizmin uzantısı olarak ortaya çıkmasına rağmen empresyonizmin sınırlamalarına karşı çıkar. Akımın önderliğini Van Gogh, Gauguin, Cezanne yapmışlardır.
Günlük yaşantımızda rastlantının önemli bir payı vardır. Saymakla bitmez... Örneğin penisilinin bulunması, Alfred Nobel’in bir patlama sonucu kardeşinin hayatına mal olan dinamitin bulunması, ava çıkarken beklentiler vs vs...
Dünya gezegeninde insanlar kendilerini o kadar ayrı sanıyorlarmış ki her şeyden. Örneğin bir radyo nasıl bana benzer diyorlarmış.
8 Şubat 2015 pazar sabah saat 00.06’da Atatürk Havaalanı’ndan KLM’e ait uçakla tur rehberimiz Bülent Demirdurak eşliğinde yola çıkıyoruz.
Siyahlar içindeler, kollarında beyaz birer pazıbent. Yüzlerde vakur, kararlı bir ifade var. Kararlılar bilginin ışığında karanlıkları aydınlatmaya ve başka Özgecan acılarını bize yaşatmamaya...
Heybeliada Ortaokulu öğrencileri boyadıkları kuş yuvalarını bir doğa yürüyüşü düzenleyerek orman görevlilerinin yardımıyla ormandaki ağaçlara astılar.
Kınalıada’da yaşayan Ramazan Güngör’ün şiir kitabı “Lodos Güncesi” çıktı.
Yıl 1941. ‘Yirmi Kur’a İhtiyat Askerleri’ veya ‘Yirmi Kur’a Nafia Askerleri’ namı altında şehirlerden toplanıp, Anadolu’nun değişik yörelerine sevk edilen on iki bin gayrimüslim yurttaş arasında bulunan Ankaralı kuzenim Sigorta prodüktörü Viktor Albukrek (soyadı kanunu gereği Yaşar Paker oldu), Çivril’e gönderilir.
Deniz ile Yaşam ve Çalışma Grubu’nun sunumunu yaptığı Deniz ve Geleceğimiz adlı toplantı Adalar Belediyesi, Adalar Kent Konseyi, Denizle Yaşam ve Koruma Çalışma Grubu, ...
25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sürecinin huzurlu ve güvenli bir ortamda sorunsuz bir şekilde geçirilmesi amacıyla alınacak tedbirler, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in başkanlığında düzenlenen Kaymakamlar Toplantısı’nda görüşüldü.
Pulmoner rehabilitasyon; uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir programdır.