İstanbul, Adalar’ın bin yıllara bağlı oluşmuş bellek, mekan (peyzaj, mimari, doku ve atmosfer) ve yaşamını dikkate alan bir gelecek vizyonunun oluşturulabilmesi için...
Büyükada’da Büyükada İskelesi içerisinde yer alan Adalar Kültür Mirası sayılabilecek Iksida Kitapevinin de içinde bulunduğu on bir dükkân tahliye edilmek isteniyor!
Salı, 31 Ekim 2017 18:11

Atalarımızı Anmak

Sizleri bilemem, fakat ben büyüklerimin yaşadıkları yörelerini ziyaret etmekten hoşlandığımdan, bilhassa emekli olduğumdan beri, babamın ecdadının beş yüz küsur yıl yaşamış oldukları Ankara’nın Hoca Hindi, Hacendi, Yeğenbey, İstiklal, Sakalar gibi değişik isimlerle anılan eski Yahudi Mahallesinde dolaşmaktan hoşlanırım.
Dergimiz yayınlandıktan sonra açıklanan raporu dosyamıza ekliyoruz...
Adalarda imar planı tartışmaları sürerken belki değinmekte yarar var; biraz da 20. yüzyılın kültür mirasından söz edelim. Bugün koruma konularını tartışanların çoğu hayatlarının bir bölümünü 20. yy’de geçirdiler.
Pazar, 30 Ekim 2016 21:09

Özelliğimiz var mı?

Size aniden, “Adalarımızın, dünyada benzeri olmayan bir özelliği var mı?” diye sorulsa cevabınız ne olurdu? Akla ilk gelen şüphesiz çamlıklar, faytonlar, bisikletlerin bolluğu olabilir. Fakat bu tür özelliklere başka ülkelerde de rastlanıyor.
Cumartesi, 13 Haziran 2015 11:28

Transp[ ]se @ Büyükada Sergisi

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, Mimari Proje 7 stüdyosunda öğrencilerle birlikte -stüdyo dışı katkıları da alarak- “Transp[ ]se @ Büyükada” temalı Mimari Proje Sergisini geliştirdi.
Bölüm: Haberler
Cumartesi, 01 Kasım 2014 00:00

Heybeliada Ruhban Okulu tarihçesi

Aya Triada Manastırı Birçok yazılı kaynağa göre Aya Triada Manastırı 9. yüzyılda Aziz Fotios tarafından kurulmuştur. Bu gelenek günümüzde de sürmekte olup her yıl 6 Şubat günü Ortodoks inancına göre Aziz Fotios Yortusu Manastır’ın kuruluş bayramı olarak kutlanmaktadır.

ADALI DERGİSİ SON SAYI

adali 201802 152 240x