Salı, 07 Ağustos 2018 15:42

Adalı hayvanlarımız için hep birlikte

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Üç günlük etkinlik, büyük bir emek ve imecenin ürünü olarak başarıyla sonuçlandı. Adalı hayvanlarımız için çalışan gönüllülerin bu yıl da içi rahat... Üç günlük etkinlik, büyük bir emek ve imecenin ürünü olarak başarıyla sonuçlandı. Adalı hayvanlarımız için çalışan gönüllülerin bu yıl da içi rahat...

02 yaz senligi 280x

Ada Gönüllüleri Derneği'nin Geleneksel Yaz Şenliği, 20 - 22 Temmuz tarihleri arasında, yaz sıcağına rağmen gönüllülerin hep birlikte emek vererek oluşturdukları yoğun bir programla gerçekleşti. Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi'nin bahçesinde yapılan şenlik, dernekle ilgisi olan ya da olmayan duyarlı pek çok kişinin yaptığımız çağrıyla bir araya geldiği, sürprizli ve lezzetli bir buluşmaya dönüştü. Etkinlik mekanı Büyükada'da olsa da diğer adalardan ve ilçelerden gelerek günlerce bize destek veren dostlar sayesinde baştan sona birlikte yorularak ve öğrenerek, hayvanlarımız için bağış elde etmeye ve bilinirliği artırmaya çalıştık.

03 yaz senligi 280x

Bu seneki şenliği aslında iki ay öncesinden başlayarak anlatmak gerek...

Amacımız, adalarda barınakta ve sokakta yaşayan hayvanlarımızın ihtiyaçlarının bir kısmını olabildiğince çok kişinin katkısıyla karşılayabilmek ve bu konuda sorumluluğu sosyal etkinlikler aracılığıyla, keyifli vakit geçirerek paylaşabilmekti.

 

04 yaz senligi 280xZeynep Soref ile 'Çocuklar için Kukla ve Drama Atölyesi'Zeynep Soref ile 'Çocuklar için Kukla ve Drama Atölyesi'

Bu yılı planlarken başlangıç noktamız geçtiğimiz yılın heyecanlı ve zevkli hazırlık aşamalarıydı. 2017'de Fatma Sağ Tuncalp atölyesini hiç seramik bilmeyenlere açarak bizleri yönlendirmiş, hep birlikte seramik eşyalar üreterek şenlikte sunmuş ve acemice yaptığımız ürünler bile ilgi toplamıştı. Bu yıl, aynı imeceyi sürdürebilmek ve farklılıklar yaratabilmek için başka el sanatçılarının desteğini de rica ettik. Şenlik öncesinde duyurduğumuz, katkıda bulunmak isteyenlere yardımcı olabilmek amacıyla bu sanatçıların tamamen gönüllü olarak yaptıkları atölyelerinde hep birlikte üreterek, ürünleri şenliğe yetiştirme telaşını birlikte yaşayarak; mozaik, seramik ve kağıt yapımını öğrendik. Bu sayede yeni hayvanseverler ve el sanatçılarıyla tanıştık; dostlarımızla hep birlikte hayvanlarımızın ihtiyaçları için çeşitli tekniklerde ürünler ürettik.

 

 

 

 
05 yaz senligi 280x
06 yaz senligi 280x
Mine Seven ve grubunun sirtaki gösterisi üçüncü gün sabah başlayan yoğun yağmurun ardından çıkan güneşle birlikte herkesin içini ısıtıverdi.

07 yaz senligi 280xAdalı Yayınları da kitaplarıyla şenlikte yer aldıAdalı Yayınları da kitaplarıyla şenlikte yer aldı

Bunun dışında gelişen her fikri gerçekleştirmek için farklı gruplar birlikte çalıştı. Kimi zaman birlikte ormandan taş, toprak, kaktüsler toplayarak yaptığımız seramik saksılara diktik; kimi zaman uygun kumaşları bularak baskı atölyesi için çantalar diktik. Cam parçalardan mozaik nihale, bardak altlıkları yaptık. Elimizden geldiğince var olan malzemeleri dönüştürerek hayvanlarımız için en fazla katkıyı sağlamaya çalıştık. Yiyecek ve içecekler konusunda bol bol yazıştık, birbirinden güzel içecekleri bu sayede keşfettik ve evlerde ürettik.

Bütün bu etkinliklerde yeni dostlar aramıza katılarak şenlik heyecanını aynı yoğunlukta duymaya başladı; ürettikçe ve başlangıç yaklaştıkça pek çok kişiden farklı konularda destek ve fikir almaya başladık. Günler geçtikçe şenliğimiz atölyeler, müzik ve çeşitli etkinlikler ile şekillenirken yeni katılımlarla planladıklarımız üç günü aşınca bir kısmını ileri tarihlere erteledik.

08 yaz senligi 280x Tek Kişilik Orkestra Serdar Atsak’ın enerjisi alana sığmadı, caddeye taştı Tek Kişilik Orkestra Serdar Atsak’ın enerjisi alana sığmadı, caddeye taştı

Ve şenlik 20 Temmuz Cuma günü Zeynep Soref'in kukla ve drama atölyesinde, çocuklarımızın cıvıltılı enerjisiyle başladı. Ardından kütüphanede gerçekleşen Aysim Altay'ın zihnimizin işleyişini seksene yakın resim, videolar ve anlatımlar aracılığıyla deneyimlettiği 'Bilinçaltımıza Bir Yolculuk' adlı eğitimle sürdü. Cuma akşamı, müzik eşliğinde bir araya gelip eğlenerek el sanatları şenliği için hazırlık yaptık; masaları taşıdık, ürünleri grupladık.

Cumartesi sabahı ise bir grup Funda Çağlar eşliğinde yoga yaparken, hazırlık için desteğe koşanlar ile birlikte çadırlar, masalar kuruldu, standlar paylaşıldı, yiyecek ve içecekler teslim alındı. Çeşitli standlarda seramik, cam, mozaik, ahşap boyama, deri ve kağıt aksesuarlar, tığ ve şiş örgüler, çantalar, Adalı Yayınları ve Sevim Ak'ın kitapları, bağışlanan ikinci el kitaplar, takılar, ev yapımı içecek ve yiyecekler sunulmaya başlandı. Ayrıca cam aksesuar standında Atölye Beje gün boyu dileyenlerle birlikte takıları anında tasarlayarak sunarken; öğleden sonra Gül Bolulu da bez çantalara istenilen tasarımda baskıyı yaparak kişiye özel çantalar oluşturdu.

09 yaz senligi 280xFatma Sağ Tuncalp atölyesini açtı, adalar ve şehirden el sanatçıları da katıldı ve bizler hep birlikte ürettik ve sattık.Fatma Sağ Tuncalp atölyesini açtı, adalar ve şehirden el sanatçıları da katıldı ve bizler hep birlikte ürettik ve sattık.

Cumartesi günü atölyelerinde Özlem Erşen ile katılımcılar rengarenk camlarla kendilerine has mozaik tasarımlar oluşturdu. Japon Sanat Merkezi'nden Aynur Küçükyalçın Sumi-e' nin felsefesini anlatarak ve temel tekniklerini uygulayarak Japon geleneksel resminin zarifliğini Kadıköy'den adalara taşıdı. Akşam vakitlerine gelindiğinde yavaş yavaş eğlence miktarı arttı, önce zumba fitness eğitmeni Güliz Temir 'in müzik eşliğindeki enerjik hareketlerine hep birlikte eşlik ettik. Zumba sonrası duramayanlar dans etmeye, halay çekmeye devam etti... Akşamı müthiş güzellikte bir klasik müzik dinletisiyle, huzur içinde tamamladık. Başak İdil Özen, Edmon Şar, Serhat Gündoğdu, Onuralp Yılmaz'dan oluşan gencecik sanatçılarımız, hayvanlarımızın esenliği için bizlere dingin, az bulabileceğimiz güzellikte bir dinleti sundu.

Pazar gününe, yardıma koşan yeni gönüllülerimiz sayesinde güvenle başladık. Funda Çağlar ile yogaya katılanlar daha da dirençli başladı yeni güne.. Standlar aynı şekilde kuruldu, şenliğimize sıcak yüzünden biraz daha geç, ama keyifle başladık. Öğleden sonra, geçen sene de şenliğimizi renklendiren 'sokak müzisyenleri' Deniz İnan ve Ateş Sülük, sevilen Türkçe şarkı ve türküleri çalarak bizlerle birlikte söyledi. Atölye Beje'den Zeynep Doğu ve Gül Bolulu etkinliklerini sürdürürken; Oyunbaz İşler'den Elvan Kurşun da Yaratıcı Drama çalışmasını gerçekleştirdi. Katılımcılar kimi zaman oyunlar oynayarak, yeni rollere bürünerek, yazarak; bu atölyede hayallerini, istek ve beklentilerini açığa çıkarıp kendilerini tanıma ve ifade etme üzerine eğlenerek çalıştılar.

 
10 yaz senligi 280xBağışlanan kitaplar da gelir olduBağışlanan kitaplar da gelir oldu
11 yaz senligi 280xGül Bolulu ile 'Ahşap Kalıp Baskıyla Çanta Tasarla'dıkGül Bolulu ile 'Ahşap Kalıp Baskıyla Çanta Tasarla'dık
12 yaz senligi 280xAysim Altay ile 'Bilinçaltımıza Bir Yolculuk'Aysim Altay ile 'Bilinçaltımıza Bir Yolculuk'
 
 
13 yaz senligi 280xEvde pişer, herkese düşerEvde pişer, herkese düşer
16 yaz senligi 280xAynur Küçükyalçın'ın Sumi-e (Japon Geleneksel Resmi) Temel Teknikler AtölyesiAynur Küçükyalçın'ın Sumi-e (Japon Geleneksel Resmi) Temel Teknikler Atölyesi
18 yaz senligi 280xGüliz Temir eşliğinde Zumba ikinci güne noktayı koyduGüliz Temir eşliğinde Zumba ikinci güne noktayı koydu
 

 

19 yaz senligi 280x

Pazar akşamının en büyük sürprizlerinden biri, tek kişilik orkestrası ile eğlenceli ve ilginç, aynı zamanda da müzik kalitesi yüksek icrası ile Serdar Atsak oldu. Katılımıyla bir anda şenlik alanını coşturan Atsak ile özellikle gençleri ve çocukları izlemek çok eğlenceliydi. Son gösterimiz sirtaki idi. Mine Seven ile bir kaç aydır sirtaki çalışmalarına katılan adalı dostlarımızın estetik danslarını keyifle izledikten sonra onlarla halay çekerek keyiflendik.

Bizim için şenliğin gizli kahramanları o kadar çok ki, tek tek isimlerini saysak bile eminiz atlayacaklarımız olacak. Bize el sanatları eserlerinden gönderen, sıcak havada sabahtan gece yarılarına kadar her türlü işte çalışan, leziz yiyecekler hazırlayan, tüm aşamalarda çeşitli detayları, zorlukları hiç söylenmeden çözüveren müthiş dostlar. Her yardım istediğimizde amatör ruhla işini bırakıp yanımıza koşan adalılar. Her birinize çok teşekkür ederiz. Bu birlik ve dostluk duygusu, her yorgunluğa değer.

Her yıl biraz daha çoğalıyor ve sayenizde hayvanlarımıza desteğimizi daha da güçlendiriyoruz. Yarattığınız müthiş sinerji için minnettarız.

Etkinliklerimizi www.facebook.com/ada.gonulluleri veya www.facebook.com/adagonulluleridernegi sayfalarından izleyebilirsiniz.

 
15 yaz senligi 280x Klasik Müzik Dinletisinde Başak İdil Özen, Edmon Şar, Serhat Gündoğdu, Onuralp Yılmaz sahne aldılar Klasik Müzik Dinletisinde Başak İdil Özen, Edmon Şar, Serhat Gündoğdu, Onuralp Yılmaz sahne aldılar
14 yaz senligi 280x
17 yaz senligi 280xSokak Müzisyenleri: Deniz İnan ve Ateş SülükSokak Müzisyenleri: Deniz İnan ve Ateş Sülük
 

 

Son Düzenlenme Perşembe, 09 Ağustos 2018 02:35
Yorum eklemek için giriş yapın

ADALI DERGİSİ SON SAYI

adali 201908 170 300x

DERGİLERDE ARA

  • Bülent Özden (1)
  • Adalı Dergisi (381)
  • Begüm Yavuz (2)
  • Oral Çalışlar
  • Teoman Göral
  • Halim Bulutoğlu (40)
  • Ö. Faruk Berksan (16)
  • Adil İzci (6)
  • Ahmet Tanrıverdi (18)
  • Abdullah Onay
  • Avedis Hilkat
  • Aynur Taşyürek (35)
  • Ayşe Ayyıldız (20)
  • Ayşen Güner (5)
  • Bercuhi Berberyan (51)
  • Gündüz Mutluay
  • Pervin Tuğan (5)
  • Pınar Satıoğlu (7)
  • Semra Askeri Uzuner (81)
  • Sosi Cındoyan (37)
  • Stathis Arvanitis (2)
  • Turgut Kuli (4)
  • Viktor Albukrek (39)
  • Yalçın Çilingir (5)
  • Alper Almelek
  • Ayşegül Bayraktar (22)
  • Cihan Yiğin (1)
  • İpek Çalışlar (1)
  • Korhan Gümüş (4)
  • Nedret Tanyolaç Öztokat
  • Nilgün Refiğ Pala (24)
  • Özlem Yüzak (1)
  • Gündüz Vassaf (2)
  • Uğraş Salman (1)
  • Cengiz Pala (1)
  • Selahattin Sönmez (1)
  • Mehmet Durmuş
  • Çağnur Şarman (16)
  • Deniz Akkuş (2)
  • Gizem Altın Nance (1)
  • Gül Bolulu (1)
  • Haluk Direskeneli (6)
  • Hülya Sucu
  • Muammer Pehlivan (1)
  • Seda Yavuz (1)
  • Yasemin Arpa
  • Zehra Başar
  • Mustafa Özmat (1)
  • Hacer Kırklıkçı (1)
  • Canan Cürgen (2)
  • Marianna Vasiliadiz (15)
  • Nezih Bayraktar (3)
  • H. Can Yücel (32)
  • Serenad Demirhan (3)
  • Volkan Narcı (6)
  • Güneş Uz (4)
  • Ateş Evirgen (14)
  • Defne Koryürek (1)
  • Çiğdem Kayaoğlu (17)
  • Haluk Eyidoğan (5)
  • Ali Erkurt (3)
  • Asu Aksoy (4)
  • Berrin Erkurt (2)
  • Aslı Erdursun (12)
  • Ayçe Ayyıldız
  • Ayşe Şentürer (2)
  • Tolga Bektaş (1)
  • Ercan Ceylan (2)
  • Özge Togay (4)
  • Recep Kızılırmak (2)
  • Aysel Kılıç (4)
  • Hakan Satıoğlu (1)
  • Andrée Galataud Coşkun (1)
  • Gülay Kayacan (1)
  • Ayten Şele (1)
  • Deniz Pala Özacar (1)
  • Derya Tolgay
  • Ahmet Bilir
  Close 
  • Prens Adaları (39)
  • Büyükada (91)
  • Heybeliada (85)
  • Burgazadası (34)
  • Kınalıada (15)
  • Sivriada (6)
  • Tavşanadası (2)
  • Yassıada (5)
  • Adalılar (75)
  • Doğa (21)
  • Eğitim (71)
  • Ekoloji (64)
  • Gelenekler (13)
  • Göç ve Nüfus (1)
  • Haklar (55)
  • İmar (16)
  • Kentsel Hizmetler (51)
  • Kültür ve Sanat (215)
  • Lezzetler (12)
  • Planlama ve Gelecek Senaryoları (20)
  • Sağlık (81)
  • Spor (41)
  • Tarihi Miras ve Koruma (59)
  • Tarih (45)
  • Ticari Yaşam (2)
  • Turizm (28)
  • Ulaşım (55)
  • Afetler (15)
  • Din, İnanç (14)
  • Sivil Toplum (139)
  • Hukuk (19)
  • Günlük Yaşam (141)
  • Eğlenme (2)
  • Politika, Siyaset (32)
  • Deniz (59)
  • Mimari (16)
  • Hayvanlar (80)
  • Yayın, Kitap (9)
  • Şiir (34)
  • Vapurlar, Tekneler (5)
  • Ada (69)
  • Sergi (17)
  • Kitap (37)
  • Müzik (36)
  • Yerel Yönetim (9)
  • Adalar Müzesi (23)
  • Balıkçılık (23)
  • Gezi (39)
  • Vordonisi (2)
  • Fotoğraf (12)
  Close